fot. unsplash

Watykan: w sferze finansów musimy zachować wyjątkową czujność

Watykan stosuje najlepsze międzynarodowe standardy w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu – zapewnia przewodniczący Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej. „W obecnym trudnym czasie musimy zachować wyjątkową czujność, bo choć jesteśmy tak małym państwem, to jesteśmy też miejscem przepływu finansów z całego świata ze względu na powszechność Kościoła” – zauważył w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego Carmelo Barbagallo.

Papieski urzędnik zapowiada kontynuację reformy finansów Stolicy Apostolskiej i wzmocnienie nadzoru. „Od kiedy podpisaliśmy układ monetarny z Unią Europejską, czyli od 2009 r., konsekwentnie wprowadzamy wszystkie regulacje mające na celu zapobieganie przestępstwom finansowym. Zwiększyliśmy przejrzystość finansową i zaostrzyliśmy kontrole” – zaznaczył Barbagallo.

>>> Papież zdymisjonował biskupa z Argentyny, oskarżonego o tuszowanie pedofilii

Fot. pixabay

Przypomniał, że w ubiegłym roku Watykan opublikował nowy kodeks zamówień publicznych oraz statut regulacji finansowych. Celem tych zmian było ujednolicone zarządzania finansami, co w zamyśle ma chronić przed nielegalnymi układami i korupcją. „Chodziło także o zapewnienie zrównoważonego wykorzystania funduszy watykańskich i wprowadzenie kryteriów maksymalnej przejrzystości i konkurencji” – powiedział przewodniczący urzędu nadzoru finansowego Stolicy Apostolskiej.

>>> Papież: z Kościoła trzeba usunąć wszelki smród zepsucia, nadszedł czas przejrzystości

Wprowadzone zmiany obejmują zarówno udoskonalenie mechanizmów oceny ryzyka i wymiany informacji w sprawach finansowych, jak i rozszerzenie systemu sankcji i nadzoru. W ramach reform żandarmeria watykańska otrzymała nowe uprawienia dotyczące dochodzeń i ścigania przestępstw.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze