Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Watykan: z powodu koronawirua zamknięto papieskie archiwum. Będzie dezynfekowane

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Epidemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia watykańskiego archiwum, w którym w poniedziałek udostępniono po raz pierwszy w historii dokumenty na temat pontyfikatu Piusa XII – informują włoskie media. Pomieszczenia archiwum zostaną poddane specjalnej dezynfekcji.

Jak podkreślono, konieczność przeprowadzenia nadzwyczajnych prac dezynfekcyjnych jest konsekwencją potwierdzenia w piątek pierwszego przypadku koronawirusa w Watykanie. Nie podano żadnych szczegółów, dotyczących tego zachorowania. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiedziało natomiast uruchomienie procedur, przewidzianych w przypadku zarażenia.

Wkrótce potem, jak podały media, zapadła decyzja o „nadzwyczajnej operacji dezynfekcji” lokali watykańskiego archiwum i konieczności ich udostępnienia na te prace. Dlatego, ogłoszono w komunikacie, począwszy od poniedziałku 9 marca przez cały tydzień badacze nie będą mieli tam wstępu.

>>> Cztery kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Decyzja o zamknięciu pomieszczeń zapadła w wyjątkowym momencie, zaledwie cztery dni po historycznym wydarzeniu, jakim było otwarcie tajnych archiwów na temat pontyfikatu papieża Piusa XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958. Znajdują się w nim budzące duże zainteresowanie dokumenty, ukazujące postawę i działania tego papieża w latach II wojny światowej, przede wszystkim zaś wobec Holokaustu. Przez dekady zarzucano mu milczenie oraz to, że nie zrobił wystarczająco dużo w obronie Żydów.

>>> Watykan: Anioł Pański i audiencja generalna tylko za pośrednictwem mediów?

Z całego świata napłynęły zgłoszenia, przede wszystkim od badaczy, którzy zarezerwowali miejsca w archiwum do czerwca. Ogłaszano, że codziennie wstęp będzie mieć tam 60 osób. Przez najbliższe dni dokumenty będą dla nich niedostępne.

Zobacz także
Wasze komentarze