PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mszą zakończyła się nadzwyczajna narada papieża z prawie 200 kardynałami. Co mówił Franciszek?

Prawie dwustu kardynałów z całego świata, patriarchów Kościołów wschodnich i przełożonych z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej uczestniczyło w dwudniowym, nadzwyczajnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem – poinformował we wtorek Watykan po zakończeniu narady. Jej głównym tematem była nowa konstytucja apostolska dotycząca reformy Kurii Rzymskiej.

Konstytucja apostolska „Praedicate Evangelium” weszła w życie w czerwcu wprowadzając liczne zmiany w organizacji i funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej. Dotychczasowe kongregacje zostały zastąpione przez dykasterie. Powstały one też w wyniku połączenia różnych papieskich rad.

>>> Synodalność i rola świeckich w centrum dyskusji kardynałów

Główny temat narady

Reforma Kurii, zrealizowana po prawie ośmiu latach prac papieża z Radą Kardynałów, była głównym tematem narady. Watykan przekazał dziennikarzom, że dyskutowano o różnych aspektach dotyczących tego dokumentu i życia Kościoła. Ostatnia wtorkowa sesja poświęcona była zaś przygotowaniom do Jubileuszu Nadziei, czyli Roku Świętego 2025. Wcześniej watykańskie media podały, że kardynałowie rozmawiali również o roli świeckich i możliwości pełnienia przez nich, także przez kobiety, kierowniczych funkcji w niektórych dykasteriach.

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki” – tak klimat narady opisali kardynał Walter Kasper z Niemiec i kardynał Christoph Schoenborn, metropolita Wiednia, cytowani przez włoską agencję katolicką Sir. Spotkanie Franciszka z kardynałami zakończy we wtorek msza w bazylice Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża.

Papież przestrzegł kardynałów

Papież Franciszek podczas mszy przestrzegł ich przed pokusą myślenia, że obecnie „Kościół jest wielki, mocny”, „a my – dodał – jesteśmy postawieni na wybitnych stopniach jego hierarchii”. W homilii w bazylice Świętego Piotra papież przywołał słowa Jezusa do uczniów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem”; „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

fot. EPA / Vatican Media

„Te słowa Zmartwychwstałego, dwa tysiące lat później wciąż mają moc poruszania naszych serc” – podkreślił. Franciszek mówił: „Nie przestaje nas zadziwiać niezgłębiona Boża decyzja o ewangelizacji świata wychodząc od tej małej grupy uczniów”. „Ale przy bliższym poznaniu – dodał – ogarnia nas nie mniejsze zdziwienie, gdy patrzymy na nas, zgromadzonych tu dzisiaj, którym Pan powtórzył te same słowa”.

„Niech Bóg zachowa je w nas zawsze żywe, ponieważ uwalnia nas od pokusy poczucia się na 'wysokości zadania’, karmienia się fałszywym bezpieczeństwem, że dziś jest w rzeczywistości inaczej, nie jest już tak, jak na początku, dziś Kościół jest wielki, mocny, a my jesteśmy postawieni na wybitnych stopniach jego hierarchii” – zauważył.

„Nazywają nas eminencjami. Owszem, jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu” – ostrzegł papież.

Zdziwienie drogą zbawienia

Papież odnosząc się do czytań liturgicznych podkreślił konieczność postawy wychwalania, błogosławieństwa, adoracji, wdzięczności wobec planów Boga. „To zadziwienie jest drogą zbawienia! Niech Bóg zachowa je w nas zawsze żywe” – zachęcił papież.

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Zaznaczył, że „Słowo Boże budzi dziś w nas zadziwienie bycia w Kościele, bycia Kościołem! I to właśnie stanowi o atrakcyjności wspólnoty wierzących, najpierw dla nich samych, a potem dla wszystkich: podwójna tajemnica bycia błogosławionymi w Chrystusie i pójścia z Chrystusem w świat” – wskazał Franciszek. Papież przytoczył słowa św. Pawła VI z jego encykliki „Ecclesiam suam” i zauważył, że pierwszą myśl, która ożywiała jego poprzednika, wyraził on słowami: „nadeszła godzina, w której Kościół winien przebadać wnikliwiej […] naukę o swym pochodzeniu, o swej naturze, pełnieniu swej misji”; i odwołuje się właśnie do Listu do Efezjan, do „tajemniczego planu, ukrytego przed wiekami w Bogu… by teraz poprzez Kościół stało się jawne”.

„To, drodzy bracia i siostry, jest sługa Kościoła: ten, który umie zachwycić się Bożym planem i który w tym duchu z pasją kocha Kościół, gotów służyć jego misji, tam gdzie i tak, jak chce Duch Święty” – podkreślił Ojciec Święty. „Oby tak było również w naszym przypadku! Oby tak było dla każdego z was, drodzy bracia kardynałowie!” – stwierdził Franciszek.

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze