fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Watykan: zbliżenie Kościoła katolickiego ze wschodnimi Kościołami ortodoksyjnymi

W kwestii teologii i praktyki sakramentów istnieje szerokie porozumienie między Kościołem katolickim a wschodnimi Kościołami ortodoksyjnymi. Mówią o tym wnioski duszpasterskie wspólnego dokumentu zatytułowanego „Sakramenty w życiu Kościoła”, który zawiera także zalecenie, aby Kościoły katolickie i ortodoksyjne Kościoły wschodnie zbadały „możliwości bliższej współpracy duszpasterskiej, przede wszystkim w dziedzinie niesakramentalnej, ale także w dziedzinie sakramentalnej”.

W pierwszej części dokumentu omówiono definicje i znaczenie teologiczne sakramentów, w drugiej – same sakramenty, a w trzeciej – sformułowano pewne zalecenia dotyczące bliższej współpracy duszpasterskiej między Kościołem katolickim a Kościołami ortodoksyjnymi.

W dokumencie zwracano uwagę na „naszą tożsamość w wierze, choć jeszcze niepełną, a z drugiej strony potrzebę duszpasterską ze względu na rozproszenie naszych wiernych po całym świecie i niepewne warunki tych trudnych czasów”. Te dwie zasady powinny służyć jako wytyczne, „gdy badamy możliwości pogłębienia współpracy duszpasterskiej” – stwierdza dokument. Także dlatego, że „wszystkie Kościoły stają wobec nowych potrzeb duszpasterskich, będących konsekwencją procesów migracji i sekularyzacji”, a to „wymaga większej jedności, aby skutecznie troszczyć się o swoich wiernych i być wiarygodnymi świadkami Ewangelii”.

>>> Ks. prof. Moskałyk: przywódca rosyjskiego prawosławia całkowicie oddany interesom politycznym [ROZMOWA]

Fot. pixabay

Zachęcono do „rozszerzenia współpracy duszpasterskiej, także w dziedzinie sakramentalnej, w sytuacjach, w których nie są naruszane zasady dogmatyczne”.

Dokument został sfinalizowany przez komisję wspólną podczas jej ostatniej sesji plenarnej i podpisany 23 stycznia 2023 r. przez kardynała Kurta Kocha i koptyjskiego biskupa Kyrillosa z Los Angeles, jej współprzewodniczących.

Utworzona w 2003 r. Międzynarodowa Komisja Mieszana ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Wschodnimi Kościołami Ortodoksyjnymi reprezentuje Kościół Katolicki, Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, Syryjski Kościół Ortodoksyjny w Antiochii. Ormiański Kościół Apostolski, Malankarski Syryjski Kościół Ortodoksyjny, Etiopski i Erytrejski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze