Fot. EpiskopatNews /flickr.com

Watykan: zmarł abp Georg Zur – b. nuncjusz w Rosji i Austrii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wieku 89 lat zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek w Domu św. Marty w Watykanie abp Georg Zur, jeden z najbardziej wytrawnych dyplomatów watykańskich. Pochodzący z Niemiec arcybiskup był m. in. nuncjuszem apostolskim w Paragwaju, Indiach i Nepalu, Rosji i Austrii. Przez dwa lata (1998-2000) kierował Papieską Akademią Kościelną w Rzymie.

Georg Zur urodził się 15 lutego 1930 r. w Görlitz. Mając 19 lat rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie GregoriaPskim w Rzymie, gdzie doktoryzował się w zakresie prawa kanonicznego. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1955 r. przez krótki czas był kapłanem w diecezji Bamberg, po czym wstąpił do watykańskiej Akademii Dyplomatycznej. Jego pierwszymi placówkami zagranicznymi były Indie, Meksyk, Burundi i Uganda.

W 1979 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa i powierzył kierowanie nuncjaturami w Zambii i Malawi. Następnymi placówkami był Paragwaj w 1985 r. , a od 1990 r. Indie i Nepal.

W 1998 r. abp Zur stanął na czele Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatów watykańskich. W styczniu 2000 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Moskwie, która to placówka uważana jest za jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych dyplomatycznych przedstawicielstw Stolicy Apostolskiej.

Po misji w Federacji Rosyjskiej w latach 2002-2005 był papieskim przedstawicielem w Austrii. Po osiągnięciu 75. roku życia przeszedł na emeryturę i mieszkał w Domu Świętej Marty Rzymie.

Zobacz także
Wasze komentarze