papież

Fot. EPA/ANGELO CARCONI

Watykanista Politi: jeszcze nigdy nie było tak silnej opozycji przeciwko papieżowi

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Opór konserwatywnych kręgów kościelnych przeciwko papieżowi Franciszkowi jest ogromny. Podkreślił to znany włoski dziennikarz i watykanista Marco Politi w rozmowie ze szwajcarskim portalem catholic.ch. Przyznał, że jeszcze nigdy nie przeżył tak agresywnego postępowania wymierzonego przeciwko papieżowi i „to zarówno ze strony biskupów, duchowieństwa, jak i wiernych”. W tym kontekście zacytował włoskiego historyka Kościoła Andrea Riccardiego, który uważa, że na przestrzeni minionych stu lat nigdy nie było tak silnej opozycji przeciwko papieżowi.

„Papież Franciszek pragnie przełomu. On nie postrzega już Kościoła jako monarchii, lecz jako wspólnotę”, podkreślił Politi.

Zwrócił uwagę, że Franciszek jako pierwszy papież podjął temat diakonatu kobiet. Fakt, że dokument powołanej w tej sprawie specjalnej komisji nie został jeszcze opublikowany, świadczy o tym, jak Franciszek musi uważać, aby nie dopuścić do większego podziału w Kościele. „Papież Franciszek z pewnością stał się bardziej ostrożny”, skonstatował włoski dziennikarz.

Marco Politi był przez 20 lat publicystą włoskiego dziennika „La Repubblica” i watykańskim korespondentem tej gazety. Należy do grona znawców Watykanu i Kurii Rzymskiej.

Zobacz także
Wasze komentarze