epa05627991 Pope Francis in St Peter Square for the Jubilee audience, in Vatican City, 12 November 2016. The Pope’s ‚Jubilee of Mercy’ year, which ends this month, has brought more than 20 million pilgrims to Rome. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Watykański Sekretariat Stanu o ochronie wizerunku papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Watykański Sekretariat Stanu poinformował w środę o podjęciu kroków prawnych, by chronić wizerunek papieża i zagwarantować, aby nie był on instrumentalnie wykorzystywany. Notę wydano po tym, gdy w Rzymie pojawiły się wrogie pod adresem Franciszka plakaty.

Również ostatnio w internecie rozpowszechniono fałszywe wydania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. Obie te inicjatywy wiąże się z działalnością konserwatywnych środowisk, krytykujących linię tego pontyfikatu.

W komunikacie rozpowszechnionym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej napisano: „Sekretariat Stanu wśród swych zadań ma również ochronę wizerunku Ojca Świętego po to, aby jego przekaz mógł dotrzeć do wiernych w całości, a jego osoba nie była instrumentalnie wykorzystywana”.

„W tym samym celu Sekretariat Stanu chroni symbole i oficjalne herby Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów normatywnych przewidzianych w wymiarze międzynarodowym” – głosi wydane oświadczenie.

Następnie podkreślono w nim: „Aby uczynić te działania jeszcze bardziej skutecznymi zgodnie ze wskazanymi celami i by przerwać odnotowane nielegalne epizody, Sekretariat Stanu będzie prowadzić systematyczne działania kontrolne, by monitorować sposób, w jaki wykorzystywany jest wizerunek Ojca Świętego i godło Stolicy Apostolskiej i dokonywać w razie potrzeby stosownej interwencji”.

Dyrekcja watykańskiego biura prasowego wyjaśniła później dziennikarzom, że komunikat dotyczy kontroli wszystkich sprzedawanych artykułów oraz „wykorzystywania wizerunku i herbów w celu czerpania korzyści finansowych”. Jak się zauważa, zapowiedź prowadzenia monitoringu odnosi się zatem przede wszystkim do sprzedaży wszelkich papieskich wizerunków, także przez internet.

Watykański Sekretariat Stanu o ochronie wizerunku papieża
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze