
fot. Hiloi/GettyImages/Canva
We fladze Watykanu znajduje się… błąd! [ANALIZA]
Poza rozpoznawalnym ogólnym wzorem flagi – żółto-białej z przeciętymi kluczami po prawej stronie, które symbolizują papiestwo – większość katolików, nawet jeśli widzi tę flagę codziennie w swojej parafii, nie analizuje jej szczegółów. To zmieniło się dwa lata temu…
Wiele osób dowiedziało się po raz pierwszy – częściowo dzięki viralowej historii opublikowanej przez CNA, anglojęzyczną agencję EWTN News – że powszechnie używany wzór flagi Watykanu, który często powiewa nawet w samym Watykanie, w rzeczywistości zawiera drobny, ale łatwo zauważalny błąd: podbicie (dolna, okrągła część tiary papieskiej) powinna być biała, a nie czerwona, jak przedstawia to wiele, wiele flag (a nawet emoji).
>>> Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra
Ponieważ wygląd „Flagi Państwa Watykańskiego” pokazywany na Wikipedii w latach 2017–2022 zawierał błędny projekt z czerwoną tiarą, wielu w 2023 roku doszło do wniosku, że wpis na Wikipedii najprawdopodobniej przyczynił się do rozpowszechnienia niepoprawnych flag na całym świecie. (Artykuł CNA oraz inne publikacje prasowe również podsyciły tę narrację). Ks. William Becker, ekspert od flag i proboszcz parafii św. Kolumbana w Blooming Prairie w stanie Minnesota (USA), powiedział wówczas CNA, że te warianty wskazują na potrzebę interwencji Watykanu i jasnego określenia, jak powinna wyglądać jego flaga.


I oto, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak entuzjaści flag na Reddicie odkryli ten błąd, papież Franciszek ogłosił nową Ustawę Zasadniczą Państwa Miasta Watykańskiego, która – ku uciesze ks. Beckera – w końcu zawierała obraz w wysokiej rozdzielczości oraz szczegółowy opis tego, jak flaga powinna wyglądać.
Podsumowując: oficjalny projekt flagi zawarty w Ustawie Zasadniczej z 2023 roku nie zawiera czerwonego podbicia u podstawy tiary. Oficjalny projekt herbu Państwa Miasta Watykańskiego, ogłoszony równocześnie z projektem flagi, również nie zawiera czerwonego podbicia.
Na początku saga watykańskiej flagi wydawała się klasycznym przykładem „cyklu fałszywych cytatów” – terminu określającego sposób, w jaki błędne informacje mogą zostać nieumyślnie „wybielone” po tym, jak trafią na Wikipedię, szczególnie gdy zostaną przejęte przez wiarygodne źródła.
Sam Watykan prawdopodobnie przyczynił się do zamieszania prawie dwie dekady temu, kiedy opublikował ten obraz swojej flagi, który — ku zaskoczeniu wszystkich — przedstawiał czerwone podbicie, mimo że konstytucja Watykanu z 2000 roku, obowiązująca wówczas, takiego elementu nie zawierała.
Galeria (2 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |