Fot. YouTube

Kim była i jak wyglądała Maria Magdalena? Legenda i model 3D

Klasztor San Marco we Florencji dominikanie dostali w XV w. od papieża Eugeniusza IV.  Był to wówczas stary, zniszczony budynek z XII wieku. Pierwsza modernizacje zaplanowano na lata 1437 – 1452. kolejne w następnych wiekach. To w tym klasztorze mieszkał – spalony potem na stosie – kaznodzieja Girolamo Savonarola, oraz malarz Fra Angelico. Ten ostatni, wraz ze swymi uczniami na prośbę braci wykonał szereg fresków w celach i na korytarzach budynku. 

W pierwszej celi namalował jedną z ewangelicznych scen, opisującą  spotkanie  Chrystusa z Marią Magdaleną (por. J 20,14-18). Początkowo Maria wzięła Jezusa za ogrodnika, lecz później rozpoznała w nim Zmartwychwstałego Pana. Gdy chciała go dotknąć, on przemówił do niej słowami Noli me tangere (“Nie dotykaj mnie” lub “Nie zatrzymuj mnie”) i mimo że na fresku tych słów nie znajdziemy, widać je w zachowaniu przedstawionych postaci. Patrzący na obraz widzą klęcząca kobietę wyciągającą dłoń do ubranego w białą szatę mężczyzny, ten zdaje się delikatnie od niej odsuwać, jakby chciał ją zniechęcić, zatrzymać jej dłoń… Noli me tangere.

>>> „Noli me tangere”. Mario, nie dotykaj mnie!

Jedna z trzech 

Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali. Hebrajska nazwa miejscowości Migdal Nunaiya (Wieża Ryb) pozwala utożsamiać miasteczko, ze wspomnianym przez Józefa Flawiusza galilejskim miastem portowym, Trichea, położonym niedaleko Kafarnaum.Ewangelie wspominają o Marii po raz pierwszy w momencie kiedy Jezus wyrzuca z niej siedem złych duchów. Następnie słyszymy, że była obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale zobaczyły tylko odsunięty kamień, to ona jako pierwsza powiedziała Apostołom, że Jezus żyje. Zwana Apostołką Apostołów utożsamiana była z jawnogrzesznicą, która obmyła stopy Jezusa, lub siostrą Łazarza, wspomnianego przez św. Jana. Współcześni bibliści uważają jednak, że imię Maria – oprócz Matki Jezusa – nosiły trzy kobiety, nie mające ze sobą bliższego związku. Reforma kalendarza liturgicznego wyraźnie odróżnia “Marie” ustanawiając ku ich czci osobne dni wspomnienia – Marię Magdalenę Kościół Wschodni i Zachodni wspomina 22 lipca, w czerwcu 2016 roku dzień ten został przez papieża Franciszka podniesione do rangi święta. 

>>> Ona wiedziała, jak smakuje prawdziwa tęsknota

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Tycjan – The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=159527

W wizjach…

“Magdalena, która na przepysznym siedzeniu ściągała na siebie ogólną uwagę, upadła nagle wśród gwałtownych kurczów; inne grzesznice poczęły nacierać ją pachnidłami i chciały ją wynieść. (…) – pisała Katarzyna Emmerich, relacjonując jedną ze swoich wizji. – Gdy jednak lud zewsząd zaczął wołać <<Mistrzu wstrzymaj się, to niewiasta umiera!>> Jezus przerwał naukę i rzekł: << Posadźcie ją na jej krześle, śmierć którą teraz przebywa, jest śmiercią dobrą, ona wskrzesi ją do życia>>. (…). Omdlałą Magdalenę wyniosły jej służące. Marta i Maria przejęły ją przed synagogą i zabrały do gospody. Odtąd była jakby obłąkana, krzyczała, wybuchała płaczem biegała po ulicy wołając do ludzi. Z trudnością usiłowały niewiasty ją uspokoić. Darła na sobie suknie, burzyła włosy, zasłaniała się cała, jakby kryjąc się przed widokiem ludzi”. W wizjach Katarzyny Emmerich Magdalena była jedną z trzech sióstr Łazarza, obok Marty i Marii. Matka miała ją od dziecka rozpieszczać, zbytnio pielęgnować urodę dziewczyny i spełniać jej wybujałe zachcianki. Zapewne dlatego, mimo iż rodzice byli bogobojnymi ludźmi, Magdalena wyrosła na dumną, zarozumiałą i próżną damę. W wizji Katarzyny, przy podziale majątku Magdalenie przypadł okazały zamek… Nie trudno się domyślić, że bogactwo i przepych jeszcze bardziej “zniszczyły “dziewczynę. Martwiła się o nią siostra, martwił brat. Nie raz prosili Jezusa o pomoc… a Ten, uspokajał, wiedział, że w końcu przyjdzie czas i na Magdalenę. I tak się stało. W końcu Pan uwolnił ją od demonów, co w swojej wizji miała widzieć Katarzyna Emmerich. 

…i legendach

Choć wizje Katarzyny Emmerich są bardzo dokładne i można według nich pisać filmowe scenariusze, to tej konkretnej nie należy taktować jak życiorys Marii Magdaleny, choć wpisuje się ona w tradycję obecną w Kościele przez lata. W 591 roku, papież Grzegorz Wielki wygłosił homilię do fragmentu Ewangelii o jawnogrzesznicy obmywającej nogi Chrystusowi, utożsamiając w nim obie kobiety. W jednym z późniejszych kazań miał widzieć Marię Magdalenę w Marii z Betanii. I tak już zostało na wieki… 

>>> Maria Magdalena. Apostołka apostołów – a nie prostytutka

W IX wieku pojawiła się legenda utożsamiająca Marię Magdalenę z Marią Egipcjanką. W tym samym czasie snuto opowieści o tym, jak to Maria z Magdalii mieszkała w Marsylii i nawracała ludzi a potem przeniosła się na pustynię, gdzie podczas modlitwy unosiła się do nieba. Niektóre legendy wydawały ją za mąż za św. Jana inne – zwłaszcza opowieści gnostyckie – podkreślały bliską relację między nią a Jezusem, widząc w niej kogoś dużo więcej niż uczenia… Na podstawie pewnego manuskryptu –  niewielkiego fragmentu papirusu z tekstem zapisanym w języku koptyjskim, datowanym na IV-IX wiek – powstała nawet opowieść o małżeństwie Marii i Jezusa.  “Dokument” ów zawiera kilka urwanych zdań, w jednym z nich Jezus ponoć nazywa kobietę swoją żoną a potem mówi o tym, że Maria może stać się jego uczniem.

Rekonstrukcja  

Niedawno naukowcy poinformowali, że udało się zrekonstruować twarz kobiety pochowanej w Krypcie Bazyliki Marii Magdaleny w pewnym średniowiecznym miasteczku, w Południowej Francji. Od XIII w. znajdują się tam szczątki, a dokładniej czaszka i kości, należące rzekomo do Marii Magdaleny. Od lat kości i czaszka zmarłej  pozostają zamknięte za szczelną szybą, toteż naukowcy musieli zrobić ponad 500 fotografii pod różnym kątem. Dzięki temu byli w stanie stworzyć komputerową animację 3D na podstawie, której odtworzyli kształt twarzy. Uzyskano obraz okrągłej twarzy o wydatnych kościach policzkowych i szpiczastym nosie. Ustalono, że czaszka należała do kobiety w wieku około pięćdziesięciu lat pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego. Kobieta miała ciemnobrązowe włosy, a odcień skóry odpowiada tym, które występują u ludzi z tego regionu. W włosach znajduje się też typ gliny znad Morza Śródziemnego, którą niegdyś używano w obronie przed wszami.  

Czy tak wyglądała Maria Magdalena? Trudno powiedzieć, ale jest to kolejny dowód na to, że  fascynuje ludzi do dzisiaj i nie bez powodu jest przez niektórych zwana najbardziej tajemniczą kobietą. Nowego Testamentu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze