fot. wikimedia/Red Cross Unit München-Nord

We Lwowie rozpoczynają się obchody 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę

W dniach 13-27 czerwca we Lwowie odbędą się główne uroczystości z okazji 20. rocznicy historycznej wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainę. Uwieńczeniem obchodów będzie liturgia, której 27 bm. na placu przed cerkwią Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Lwowie-Suchowie będzie przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. Będzie ją transmitował na żywo kanał „Żywa Telewizja” (początek – godz. 11 czasu miejscowego).

„Równo 20 lat temu święty Jan Paweł II, papież, posłaniec Boży i wysłannik pokoju, pobłogosławił młodzież ukraińską i cały nasz naród, abyśmy żyli swobodnie w prawdziwej wolności Bożej. 27 czerwca na godzinę 11 zapraszamy wszystkich, aby poczuć dotyk łaski i miłości Boga na życie ku Jego chwale” – powiedział ks. Orest Fredyna, proboszcz parafii, która będzie miejscem głównych uroczystości, zachęcając wszystkich do wzięcia w nich udziału.

>>> Amerykanin zastąpi Polaka na stanowisku rektora uniwersytetu Jana Pawła II 

W przeddzień wydarzenia – w sobotę 26 bm. „Żywa Telewizja” przeprowadzi transmisję Wielkich Nieszporów, które odprawi arcybiskup i metropolita lwowski Ihor Woźniak. Po ich zakończeniu zaplanowano odmówienie różańca połączone z procesją wokół świątyni z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Wizyta papieża w płockim Zakładzie Karnym, fot.
PAP/Grzegorz Rogiński

Z kolei w niedzielny wieczór o godz. 20 rozpocznie się koncert duchowy „Psalmy w ogrodzie papieskim” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej „Wirtuozi Lwowa”, który również będzie transmitowany na żywo przez tę samą stację.

Jan Paweł II przebywał na Ukrainie w dniach 23-27 czerwca 2001, odwiedzając Kijów i Lwów. W tym drugim mieście mieszkał w pokojach metropolitalnych kompleksu świątynnego św. Jerzego (Jura), spotkał się z młodzieżą, poświęcił miejsce pod budowę miejscowego greckokatolickiego seminarium Świętego Ducha i Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. Ogłosił też błogosławionymi dwóch kapłanów łacińskich: abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego – 26 czerwca, oraz nazajutrz – 28 grekokatolików, w większości męczenników z czasów komunistycznych i II wojny światowej.

Pobyt Ojca Świętego na Ukrainie był jego trzecią wizytą na terenie byłego Związku Sowieckiego (po 3 krajach nadbałtyckich we wrześniu 1993 i w Gruzji w listopadzie 1999), ale pierwszą i jedyną na historycznej Rusi, której kontynuatorami są obecnie Białoruś, Rosja i Ukraina. Wywołała ona zresztą ostry sprzeciw Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który wszelkimi sposobami starał się nie dopuścić do przyjazdu papieża do tego kraju, a gdy mimo wszystko do tego doszło, nikt z jego przedstawicieli nie uczestniczył w żadnym spotkaniu z Ojcem Świętym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze