Zdjęcie: uczestnicy Weekendu Ekumenicznego, fot. archidiecezja.lodz.pl

Weekend w Łodzi, którego jeszcze nie było

„Duch Święty – Duch pojadanej różnorodności” – to hasło Weekendu Formacji Ekumenicznej. Taki weekend odbywa się po raz pierwszy. W wydarzeniu bierze udział blisko 200 osób.

Inauguracja trzydniowych spotkań – zorganizowanych przez Wspólnotę Chemin Neuf – odbyła się w piątek wieczorem w świątyni Kościoła Ewangelicko – Reformowanego.  – Jesteśmy wspólnotą o powołaniu ekumenicznym i korzeniach charyzmatycznych. – mówi o. dr Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf – odpowiedzialny za łódzki Weekend Ekumeniczny.

fot. unsplash


– Coraz bardziej uświadamiamy sobie, że ta otwartość charyzmatyczna jest dla nas szansą spotkania pomiędzy wyznaniami, w przyjęciu daru, w rozpoznaniu działania Ducha Świętego, który na różne sposoby jest obecny w Kościele– tłumaczy organizator.

Różnorodność a podział

Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele różnych tradycji chrześcijańskich, m.in. dr Jean-Daniel Pluss – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ze Szwajcarii, bp Andrzej Bajeński – z Kościoła Chrystusowego i ks. dr Andrzej Kuźma z Cerkwi Prawosławnej. W pierwszym dniu Weekendu Formacji Ekumenicznej uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Duch pojednania różnorodności”, który wygłosił abp Grzegorz Ryś. – Pojednanie różnorodność, to jest sposób opisywania zasady, której czasem w swoich wypowiedziach używa też papież Franciszek – mówił metropolita łódzki dodając, że „jesteśmy różnorodni, ale jesteśmy też podzieleni”.

fot. archidiecezja.lodz.pl

„Gdybyśmy nie byli podzieleni, to nie trzeba byłoby używać sformułowania – pojednana różnorodność. Jeśli zatem ta różnorodność ma funkcjonować jakoś w jednym ciele, to wymaga pojednania, zjednoczenia, miłosierdzia” – zauważył prelegent.

Biblia, która daje odpowiedzi

Abp Ryś wspomniał też o modelu, który można wyczytać z historii biblijnych – historii braci, którzy są ze sobą poróżnieni. – Bracia są z reguły różnorodni, a to nie oznacza, że w tym braterstwie jest im łatwo, zwłaszcza, gdy dochodzi do tego taki ważny koncept wybrania. A zatem, który jest wybrany? Co to znaczy, że jest wybrany? Co to znaczy, że któryś otrzymał błogosławieństwo? Czy to oznacza, że drugi nie otrzymał błogosławieństwa? Jak zwykle Słowo Boże otwiera przed nami ogromne perspektywy i daje odpowiedzi na takie pytania – zaznaczył metropolita łódzki.

Zdjęcie: abp Grzegorz Ryś, fot. archidiecezja.lodz.pl

Trzydniowe spotkanie zakończy się w niedzielę 26 maja br o godz. 15:00 Mszą świętą celebrowaną w łódzkiej katedrze przez abpa Grzegorza Rysia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze