fot. Sanktuarium Święty Krzyż

Święty Krzyż: setki uczniów na pielgrzymce do oblackiego sanktuarium

Ponad 700 uczniów z III klas gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża na Świętym Krzyżu.

Młodzi pątnicy pielgrzymując do świętokrzyskiego sanktuarium rozważali Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Dziękczynną Mszę św. koncelebrowało blisko 40 kapłanów pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego. Do sanktuarium dotarli uczniowie z woj. świętokrzyskiego.

Szczególna rola Ducha Świętego

W homilii biskup wskazywał, że doroczne spotkanie uczniów kończących gimnazjum i szkołę podstawową odbywa się w szczególnym miesiącu poświęconym Matce Bożej oraz przypomniał o wielkiej roli i działaniu Ducha Świętego w życiu wierzącego. Podkreślał, że pielgrzymka ta przypomina zgromadzenie apostołów w wieczerniku, którzy na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa, otwierali swoje umysły i swoje serca, na obecność i moc Ducha Świętego.

fot. Sanktuarium Święty Krzyż

– Duch Święty jest Miłością Boga Ojca i Syna Bożego. Potrzeba, aby ogień miłości Bożej wstąpił w serca Wasze. Potrzeba, aby wstąpiła w Was Boża Miłość i ta potężna mądrość Boża, abyście zło dobrem mogli zwyciężać. Ten ogień Bożej Miłości daj nam możliwość mówienia takim językiem, który wszyscy będą rozumieć. Kiedy mówimy do siebie językiem miłości ten język jest przez wszystkich zrozumiały. To właśnie sakrament bierzmowania dał wam tę zdolność, abyście do siebie nawzajem przemawiali z wielkim szacunkiem, miłością, życzliwością – podkreślał kaznodzieja.

Jak mucha w pajęczynie

Biskup zwrócił uwagę na to, że grzech, który nas zwodzi jest tym całym nieszczęściem naszym, bo udaje dobro, a gdy człowiek w to rzekome dobro zaplącze się, to staje się jak mucha w pajęczynie, każdy ruch tylko pogarsza jej sytuację.

fot. pixabay

– Wtedy Jezus, w naszym imieniu, zaczyna toczyć walkę na drzewie krzyża, aby była w nas ta moc, która sprawi byśmy umieli wymagać od siebie, nawet, jeśli już nikt od nas nie wymaga. My sami z siebie słabi jesteśmy, mocni możemy być tylko mocą Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, mocni możemy być tylko mocą wiary. Stoimy w obliczu bitwy, która opanowała świat. Bitwa ta ma za zadanie zlikwidować Boga, chce Go usunąć z naszej świadomości, z umysłów naszych, z życia społecznego – przestrzegał hierarcha.

Oblackie przywitanie

Rektor bazyliki świętokrzyskiej o. Dariusz Malajka OMI witając młodych pielgrzymów podkreślał, że to ważne, by umieć dziękować za wszelkie dobro jakie w ostatnich latach otrzymali od swych nauczycieli, wychowawców oraz katechetów i rodziców. – Tu pod krzyżem chcemy prosić o mądrość dla was, o dary Ducha Świętego w wyborze szkół przed jakim stoicie. Niech modlitwa w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego umocni Was wszystkich w dobru i mądrych wyborach życiowych – mówił rektor bazyliki.

Zdjęcie: o. Dariusz Malajka OMI

Ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży podziękował uczniom, katechetom, nauczycielom, wychowawcom i dyrekcjom za pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki i za obecność na Eucharystii. Po udzieleniu przez biskupa pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, wszyscy uczestnicy Liturgii oddali im cześć przez ucałowanie. Młodzież miała okazję uczestniczyć także w koncercie zespołu Full Power Spirit, podczas którego wysłuchali także świadectw muzyków tworzących ten zespół ewangelizacyjny.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

fot. Sanktuarium Święty Krzyż

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze