Duchowi pielgrzymi 309. WPP, fot. Maciej Kluczka

Wejdź na drogę duchowej pielgrzymki

Ten rok, choć z powodu pandemii jest dla wielu trudny, to jednocześnie w wielu momentach pokazuje, jak wiele dobrego można zrobić, gdy wiara, nadzieja i miłość towarzyszy nam na naszych codziennych drogach. W drogę wyruszają też pielgrzymki na Jasną Górę. W tym roku inaczej, bo mniej liczne, często w formie sztafet. A mimo wszystko  – co zaraz postaram się pokazać – mogą zaprowadzić nas na nowe drogi naszej duchowości. I proszę nie myśleć, że jest łatwiej, bo nie trzeba przejść 200, 300 czy 400 kilometrów…


W ostatnich dniach z Warszawy wyruszyły dwie pielgrzymki: 309. Warszawska Piesza Pielgrzymka oraz 40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Po mszy rozpoczynającej tę pierwszą pielgrzymkę rozmawiałem z ludźmi, którzy w pielgrzymkę wyruszali, jak i z tymi, którzy zostali na miejscu. Tegoroczna pielgrzymka została podzielona na dwie równie ważne części: 50-osobową delegację, która zmierza ku Jasnej Górze i ponad 2-tysięczną grupę duchowych pielgrzymów, którzy na wiele sposobów duchowo towarzyszą im na szlaku. Jedni i drudzy podkreślali, jak wzajemnie są sobie potrzebni.

Przeczytaj też >>> Kard. Nycz do pielgrzymów: bądźcie świadkami bożej miłości, dobroci i miłosierdzia

Duchowi pielgrzymi 309. WPP, fot. Maciej Kluczka


Ci, którzy wyruszyli w drogę (warszawiacy i warszawianki dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia, w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia NMP) niosą ze sobą intencję tych, którzy zostali. Ci, którzy zostali, codziennie w kościele św. Ducha spotykają się na różańcu, mszy z nauką rekolekcyjną i na wieczornym Apelu Jasnogórskim. Rekolekcje pod hasłem „Jak rozkochać się we mszy świętej” prowadzi paulin, o. Zbigniew Ptak (dostępne na kanale YouTube). Przez 9 dni, czyli przez tyle ile trwa to fizyczne pielgrzymowaniem pielgrzymi duchowi krok po kroku odkrywają piękno Eucharystii. Jak mówił podczas pierwszej nauki rekolekcyjnej o. Ptak, to „najbardziej fascynująca obecność Boga na ziemi”.

>>> Jasna Góra: pielgrzymki w dobie epidemii

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczy mszy św. na otwarcie 309. WPP, fot. Maciej Kluczka


Temat Eucharystii z punktu widzenia naszej wiary oczywiście jest najważniejszy, ale w przypadku pielgrzymki do jasnogórskiego sanktuarium można by pomyśleć, że to nie jest temat ściśle związany z tym wydarzeniem. Nic bardziej mylnego. Pielgrzymka wyruszyła przecież w Święto Przemienia Pańskiego. Kard. Nycz przypomniał tamtego dnia, że na górę Tabor weszli apostołowie, którzy stali się niejako „delegacją” wszystkich chrześcijan. Również teraz delegacją wszystkich pielgrzymów są ci, którzy zmierzają do Częstochowy. Jednocześnie, my wszyscy, którzy idziemy na mszę świętą, każdorazowo wchodzimy na Górę Przemienienia, spotykamy się tam z Jezusem. Tak wygląda nasza wiara, tak wygląda nasze ziemskie pielgrzymowanie.

fot. Maciej Kluczka


Wszyscy, którzy zdecydowali się dołączyć do duchowej pielgrzymki zapisywali się i swoje intencje na specjalnej liście przygotowanej przez ojców paulinów. Zapisy trwały przez kilka dni. Liczba duchowych pielgrzymów grubo przekroczyła 2 tysiące osób. Zeszłoroczna piesza pielgrzymka liczyła prawie 5 tysiące pątników. Można więc powiedzieć, że dzięki duchowym pielgrzymom tegoroczna „okrojona” pielgrzymka jest „tylko” o połowę mniejsza. Oczywiście chciałoby się znowu widzieć setki, tysiące pątników na polskich drogach. Jednak ta sytuacja i samoorganizacja wiernych pokazuje, jak w trudnych obiektywnie okolicznościach można zrobić naprawdę wiele. Widok kolejki wiernych zapisujących się do duchowej łączności z pielgrzymami tylko to potwierdzały. Wszyscy oni dostawali książeczkę pielgrzyma duchowego.

Legitymacja duchowego pielgrzyma, fot. Maciej Kluczka


Czytamy w niej, że pielgrzymowanie duchowe odbywa się w i kościele, i w domu. Każdy z pielgrzymów ma obowiązki, które musi wypełnić. To między innymi pełny udział we mszy świętej, stan łaski uświęcającej, rozważanie tekstów biblijnych na poszczególne dni,śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Do tego dochodzi modlitwa Anioł Pański, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski oraz praktyki pokutne w piątki w czasie trwania pielgrzymki. Każdy dzień w tej książce to swoistego rodzaju kartka z kalendarza. Pielgrzym duchowy widzi, jaką trasę w tym czasie przemierza „pielgrzymkowa delegacja”. Są też rozpisane godziny nabożeństw i nauk rekolekcyjnych w kościele oo. paulinów oraz czytania na dany dzień.

Tegoroczna pielgrzymka jest skromna liczebnie, ale nie skromna duchem. W tym roku duchowa pielgrzymka jest tym bardziej ważna. (kard. Kazimierz Nycz podczas przy otwierającej 309. WPP odprawionej wejściu do diecezjalnego Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia)

Podobna duchowa łączność z pielgrzymami ma miejsce również w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku to edycja podwójnie wyjątkowa. Po pierwsze – jubileuszowa, bo czterdziesta. Po drugie – w całości jest to pielgrzymka duchowa. Pątnicy codziennie spotykają się na mszy świętej zakończonej Apelem Jasnogórskim (początek o godz. 20:00, z wyjątkiem niedzieli, wtedy msza rozpoczyna się o 21:00). Tu również przygotowano „pakiet pielgrzyma”. Można go otrzymać na dwa sposoby: po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej kościoła św. Anny lu „stacjonarnie”, w kościele. Również w internecie znajdziemy wszystkie materiały przydatne i pomocne w duchowym wędrowaniu na Jasną Górę. Codziennie na Facebooku Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej zobaczyć można nagranie pod hasłem: „Konferencja dnia”.

-Symboliczna forma i okoliczności towarzyszące tej pielgrzymce nasuwają pytanie nie tylko o motywacje naszego dotychczasowego pielgrzymowania na Jasną Górę, lecz przede wszystkim zachęcają do ponownego odkrycia tego, że sensem chrześcijaństwa jest wspólne podążanie do Ojca, który jest w Niebie. Istotą nie jest zatem to, co myślimy o formie pobożności, jaką jest pielgrzymka, ale to, co Bóg o niej myśli, czego od niej żąda, o co ją prosi – mówi kierownik 309. WPPP o. Krzysztof Wendlik OSPPE.

Te słowa oddają istotę nie tylko pielgrzymowania, ale i całej naszej wiary. Nie możemy i nie powinniśmy przyzwyczajać się do form naszej religijności. Choć są one ważne i potrzebne, to nie powinny one krępować i prowadzić do skostnienia naszej wiary. To swoisty paradoks. Przez to, że w tym roku nie uczestniczymy w pielgrzymkach tak tłumnie i w większości zostajemy w naszych miastach, to właśnie to zatrzymanie się w miejscu może prowadzić do ożywienia naszej wiary. Zatrzymanie lekiem na skostnienie pobożności? Prawda, że ciekawą ścieżkę przygotował Pan?

309. WPP, fot. Maciej Kluczka


Wykorzystajmy to! Dołączmy do rekolekcji, do modlitwy, do śpiewów i nabożeństw. Odpowiedzmy na wołanie naszego Ojca, podążajmy do niego na takich drogach, które nam właśnie teraz wyznacza. A powiem szczerze (to z mojego własnego doświadczenia), że zmobilizować się i zorganizować, by każdego pielgrzymkowego dnia być na różańcu oraz mszy z nauką rekolekcyjną nie jest aż tak łatwo. Może nogi nie bolą tak, jak na pątniczym szlaku, może bąble nie pękają a słońce nie pali w czoło, ale codzienna modlitwa i uczestnictwo w nabożeństwach również wymaga wysiłku.

fot. Maciej Kluczka


W tych pandemicznych okolicznościach warto sobie przypomnieć, że warszawska pielgrzymka od początku miała pod tym względem trudności. W 1711 roku spod kościoła św. Ducha w drogę do Częstochowy wyruszyli pierwsi pątnicy. Szło 20 mężczyzn należących do Bractwa Pięciu Ran Chrystusa. Przed Jasnogórskim obrazem złożyli srebrne wotum. Ich główna intencja? Błaganie o zmiłowanie i uchronienie przed przerażającymi skutkami dżum, która nawiedziła stolicę. Historia zatoczyła koło…

Modlitwa pielgrzyma duchowego

Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji (wymień intencję).

Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu.

Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze