epaselect epa06060827 A woman, with colors of the Venezuelan flag painted as tears, joins demonstrators during a march in Caracas, Venezuela, 01 July 2017. Demonstrators are protesting Supreme Tribunal preventing Venezuelan Attorney-General Luisa Ortega Diaz from leaving the country and freezing her bank accounts. Ortega Diaz, once a supporter of the Nicolas Maduro’s government, changed her position when the high court decided to limit the functions of the National Assembly, a decision which was reversed. EPA/Miguel Gutierrez Dostawca: PAP/EPA.

Wenezuela: już 80 ofiar starć przeciwników rządu z policją

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już co najmniej 80 osób zginęło w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach. Jak podała w sobotę prokuratura, w mieście Barquisimeto w piątkowych starciach z policją śmierć poniosły cztery osoby.

Demonstranci oskarżają prezydenta Nicolasa Maduro o zapędy dyktatorskie. Domagają się jego ustąpienia i rozpisania nowych wyborów.

Według badań opinii społecznej siedmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chciałoby ustąpienia prezydenta Maduro z urzędu.

Fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Mimo bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, do czego przyczyniły się rządy socjalistów. Problemy zaostrzyły się z powodu spadków cen ropy i gazu na światowych rynkach.

W Wenezueli inflacja bije światowe rekordy i w tym roku, według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekroczy 750 proc. Występują dotkliwe braki podstawowych towarów, szerzy się przestępczość.

Wenezuela: już 80 ofiar starć przeciwników rządu z policją
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze