Wenezuela: opozycja wycofuje się z dialogu ws. kryzysu politycznego
Sekretarz wenezuelskiej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) Jesus Torrealba oznajmił we wtorek, że opozycja wycofuje się z dialogu z rządem ws. rozwiązania kryzysu politycznego; rozmowy te zaaranżowane zostały przez Watykan.
Torrealba poinformował, że MUD nie weźmie udziału w trzeciej rundzie negocjacji, a wróci do rozmów tylko wtedy, gdy rząd prezydenta Nicolasa Maduro zdecyduje się na dalsze ustępstwa na rzecz opozycji.
Podczas wcześniejszych rund negocjacji – jak powiedział Torrealba – uzgodniono, że zwolnione zostaną z więzienia osoby powiązane z opozycją oraz że konflikt polityczny zostanie rozwiązany poprzez wybory. Maduro zaprzeczył jednak tym informacjom.
W połowie listopada rząd Wenezueli i przedstawiciele centroprawicowej opozycji wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali, że będą prowadzić rozmowy, aby znaleźć pokojowe rozwiązanie kryzysu politycznego. Był to rezultat negocjacji podjętych na prośbę Watykanu, który podjął się roli mediatora w trudnym dialogu rozpoczętym pod koniec października między Maduro a jego politycznymi przeciwnikami z MUD.
Opozycja oskarża szefa państwa o prowadzenie polityki gospodarczej, która wywołała niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów, a także doprowadziła do galopującej inflacji, która w tym roku wyniosła 475 proc., a według prognoz ma w roku 2017 osiągnąć blisko 1,7 tys. proc. Opozycjoniści chcą, aby wybory prezydenckie odbyły się na początku 2017 roku, a nie dopiero pod koniec 2018, jak wynikałoby z kalendarza wyborczego.
MUD walczy o to, żeby jeszcze przed końcem roku przeprowadzono referendum w sprawie odwołania głowy państwa. Procedura referendum została jednak zablokowana 21 października przez Krajową Radę Wyborczą, co spowodowało zaostrzenie i tak poważnego kryzysu społecznego.
Opozycji zależało na tym, by referendum odbyło się przed 10 stycznia 2017 roku, gdyż jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsunęliby Maduro od władzy, w kraju zorganizowano by przedterminowe wybory prezydenckie. Jeśli natomiast głosowanie zostałoby przeprowadzone później, to Wenezuelę czekałaby niewielka zmiana, bo Maduro zostałby zastąpiony przez wiceprezydenta i następne wybory odbyłyby się dopiero pod koniec 2018 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |