fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Wenezuela: papież popiera naród, nie rząd

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie odpowiadają prawdzie doniesienia, jakoby papież Franciszek popierał obecny rząd Wenezueli. Powtórzyli to po spotkaniu z nim biskupi tego kraju. Przewodniczący episkopatu arcybiskup Diego Rafael Padrón Sánchez oświadczył po audiencji: „Papież popiera całkowicie nas, biskupów, my zaś nie jesteśmy stronniczy, nie popieramy ani rządu, ani opozycji, lecz reprezentujemy naród.”

Arcybiskup dodał, że Franciszek jest doskonale zorientowany w aktualnej sytuacji panującej w Wenezueli, a w rozmowie na jej temat z biskupami był wzruszony. „Papież jest z ludźmi, którzy cierpią i całkowicie nas popiera. Nie ma w tej sprawie stanowiska papieża i stanowiska biskupów” – podkreślił przewodniczący episkopatu Wenezueli podczas spotkania z dziennikarzami po audiencji w Watykanie. Biskupi spodziewają się publicznej wypowiedzi Franciszka na temat ich kraju oraz zwiększenia pomocy, płynącej od Caritas Internationalis.

Fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Ich zdaniem należy realizować postulaty zawarte w tzw. magna charta, przygotowanej przez watykańskiego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina (który w przeszłości był nuncjuszem apostolskim w Caracas), a więc zapewnić szacunek dla zgromadzenia konstytucyjnego, stworzyć kanały humanitarne dla pomocy ludności znajdującej się w potrzebie, zwolnić więźniów politycznych i rozpisać wybory.

Wenezuela: papież popiera naród, nie rząd
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze