Fot. yt/screen//Noticias RCN

Wenezuela: w wyborach prezydenckich wystartuje 80-letnia wykładowczyni

Liderka wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado wyznaczyła w piątek 80-letnią wykładowczynię akademicką Corinę Yoris jako zastępczą kandydatkę w zapowiadanych na lipiec wyborach prezydenckich. Sama Machado nie może kandydować z powodu zakazu nałożonego na nią przez reżim Nicolasa Maduro.

56-letnia inżynier przemysłowa Machado zdobyła 92 proc. głosów w październikowych prawyborach opozycji demokratycznej. Zapowiedziała wówczas odsunięcie od władzy Maduro, którego – według sondaży – pokonałaby w uczciwych wyborach.

Później podległy władzom sąd najwyższy podtrzymał jednak nałożony na nią zakaz pełnienia funkcji publicznych. Popierana przez USA wenezuelska opozycja musiała zgłosić swojego kandydata na prezydenta przed terminem, upływającym 25 marca.

„Znaleźliśmy osobę, która ma moje całkowite zaufanie (…), która poprowadzi ten proces, ze wsparciem i zaufaniem wszystkich” – powiedziała Machado, odnosząc się do Yoris, która była w komisji organizującej ubiegłoroczne prawybory opozycji.

>>> Wenezuela: 80% mieszkańców regularnie odmawia modlitwy, aby sprostać życiowym problemom

Według dziennika „El Nacional” Yoris posiada dyplomy z literatury i filozofii oraz doktorat z historii. Wykłada logikę, a w przeszłości przewodniczyła Wenezuelskiemu Towarzystwu Filozoficznemu.

W tym tygodniu wenezuelska prokuratura poinformowała o aresztowaniu dwojga bliskich współpracowników Machado oraz wydała nakazy aresztowania siedmiorga innych, w tym Magalli Medy, o której spekulowano, że może kandydować zamiast Machado.

Aresztowania wzbudziły międzynarodową krytykę. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller określił je w piątek jako „niepokojącą eskalację represji” wobec opozycji.

Reżim w Caracas zawarł w ubiegłym roku porozumienie z opozycją, na mocy którego każda ze stron miała mieć możliwość wystawienia swojego kandydata w wyborach prezydenckich. W zamian USA złagodziły część sankcji nałożonych na Wenezuelę, w tym sektor naftowy.

Maduro przejął prezydenturę w Wenezueli po zmarłym w 2013 roku Hugo Chavezie. Na początku 2019 roku został zaprzysiężony na drugą kadencję po wyborach, które powszechnie oceniono na świecie jako sfałszowane. Kraje zachodnie nie uznały go za prawowitego prezydenta Wenezueli.

Pod rządami Maduro dysponująca bogatymi złożami ropy Wenezuela stoczyła się w katastrofalny kryzys gospodarczy i społeczny. Z danych ONZ wynika, że od 2014 roku kraj opuściło co najmniej 7,3 mln osób, czyli około 20 proc. jego ludności. Wenezuela jest izolowana na arenie międzynarodowej, a Maduro deklarował poparcie m.in. dla atakującej Ukrainę Rosji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze