fot. Cathopic/Pedro Sabatte

Komisja Liturgiczna: właściwym miejscem proklamowania Słowa Bożego jest ambona

Właściwym miejscem proklamowania słowa Bożego w liturgii jest ambona, która powinna być wyeksponowana w prezbiterium – zaznaczyła Komisja Liturgiczna Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zwróciła także uwagę, że osoby odczytujące słowo Boże powinny to czynić w sposób zrozumiały. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

W trosce o właściwe proklamowanie słowa Bożego podczas mszy św. komisja liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej wydała komunikat, w którym zwróciła uwagę na obowiązujące w czasie eucharystii przepisy.

Przypomniano, że liturgia słowa jest integralnym elementem eucharystii.

Zaznaczono, że „właściwym miejscem proklamowania słowa Bożego w liturgii jest ambona, która powinna być wyeksponowana w prezbiterium i usytuowana w taki sposób, aby ułatwiało to komunikację w czasie liturgii i zrozumiałe przekazywanie biblijnych tekstów”.

>>> Jako ministrant nie służę na ziemi, ale służę Bogu [REPORTAŻ]

Zwrócono uwagę, że osobą uprzywilejowaną do czytania słowa Bożego w czasie mszy św. jest lektor, który w tym celu odbył odpowiednie przygotowanie.

„Jeżeli z uzasadnionych powodów czytanie słowa powierza się innym osobom, należy zadbać, aby były to osoby, które posiadają zdolność prawidłowego czytania i rozumienia biblijnych tekstów” – napisała komisja.

fot. Cathopic/Vytautas Markūnas SDB

Odnosząc się do proklamowania słowa przez dzieci, zwróciła uwagę, że „uczestnictwu w liturgii nie sprzyja odczytywanie słowa Bożego w sposób niezrozumiały i chaotyczny”. Dodano, że czytający tekst powinien go rozumieć i być świadomy swojej roli w ramach liturgii słowa.

Komisja zaznaczyła, że angażowanie dzieci podczas mszy św. powinno być „poprzedzone roztropnym namysłem duszpasterzy i odpowiedzialnych za liturgię w danej wspólnocie”.

W komunikacie przypomniano również, że lekcjonarza nie wolno zastępować kartkami, choćby były wpięte w segregator. Dodano, że należy korzystać z najnowszych wydań ksiąg liturgicznych.

Komisja przypomniała, że w procesji może być niesiony tylko ewangeliarz. „Lekcjonarz nie jest niesiony w procesji i powinien znajdować się na ambonie przed rozpoczęciem celebracji” – czytamy.

Zaznaczono, że prośba w intencji zmarłych powinna znaleźć się w ramach „modlitwy powszechnej, a nie jak to się niekiedy zdarza w ogłoszeniach parafialnych”.

Zaapelował także do kapłanów o wygłaszania homilii podczas każdej eucharystii, także w dni powszednie. „Nawet jeśli grono uczestników liturgii jest niewielkie, nie zmienia to znaczenia i sensu wyjaśniania słowa Bożego” – napisali członkowie komisji. Zwrócili uwagę, że codzienne głoszenie homilii staje się „elementem kształtującym kapłańską tożsamość”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze