Fot. materiały prasowe

Weź udział w ekstremalnym wyzwaniu!

Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, aby spotkać się z Bogiem. Zachęcają do tego organizatorzy 11. Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, na którą zgłoszenia ruszyły w Środę Popielcową. Dotychczas zarejestrowano 552 tras w blisko 250 miastach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. – Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Trzeba opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia – wyjaśniają organizatorzy EDK.

Kościół XXI wieku

Hasło tegorocznej wędrówki to „Kościół XXI wieku”. – Pierwsi chrześcijanie nie mieli kościołów, mediów, uczelni, wykształconych księży, czy też pieniędzy, a ich liczba wciąż wzrastała. My mamy to wszystko, a jest nas coraz mniej. W czym tkwiła ich tajemnica? Pierwsi chrześcijanie dzięki łasce Boga byli tak fajnymi ludźmi, że inni chcieli spędzać z nimi czas i być tacy jak oni. Siłą pierwszych chrześcijan było to, kim byli, a byli pięknymi, fajnymi ludźmi – wskazuje ks. Jarosław Raczak, rzecznik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Fot. materiały prasowe


Duchowny zwraca uwagę, że Kościół XXI wieku, to Kościół fajnych, zaangażowanych ludzi – ludzi, którzy takimi się nie urodzili, ale takimi się stali. – Przemieniając się ze swoich słabości wyprowadzili moc, która uczyniła ich pięknymi. Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga słabości, pokonywania trudności i własnych ograniczeń po to, aby stać się pięknym człowiekiem – zauważa.

Nowa trasa w Rzymie

Dotychczas zarejestrowano już 552 trasy w 246 miejscowościach – nie tylko w Polsce, ale również w 24 innych krajach. Na dostępnej na stronie internetowej EDK mapie będą pojawiać się kolejne trasy. Organizatorzy ciągle poszukują też liderów, którzy w lokalnych społecznościach będą propagować ideę EDK. – Wystarczy zrobić kilka rzeczy: wytyczyć trasę, przygotować mszę św. na rozpoczęcie i dopilnować, aby wszyscy rozumieli zasady EDK. Cała reszta, to już determinacja uczestników i owoce ich spotkania z Bogiem – zachęcają pomysłodawcy.

Fot. materiały prasowe


Licząca ponad 40 km trasa została wytyczona m.in. na terenie Wiecznego Miasta. – Ekstremalna Droga Krzyżowa staje się coraz popularniejsza w różnych krajach świata, wszędzie tam gdzie pojawiają się Polacy. Dlatego też nie mogło jej zabraknąć w sercu Kościoła. Tak powstał pomysł, by jej trasę wytyczyć praktycznie „pod oknami papieża Franciszka” – wyjaśnia ks. Jarosław Raczak, lider EDK i autor nowej rzymskiej trasy.

Oprócz Polski, Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest również na ulicach miast w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji, Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Zapisz się!

Rejestracja uczestników rozpoczyna się tradycyjnie w Środę Popielcową. Choć pierwsze grupy wyruszą na ekstremalny szlak już 29 marca i 5 kwietnia, to jednak główna edycja EDK odbędzie się 12 kwietnia, a więc w piątek przed Niedzielą Palmową. Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na stronie internetowej wydarzenia www.edk.org.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze