abp Scicluna, Malta

Abp Scicluna fot. YouTube

Whisky zamiast wina w kielichu – jak powinien zachować się ksiądz?

Dzień jak co dzień, kapłan celebruje mszę, a gdy dochodzi do komunii okazuje się… że zamiast wina próbował konsekrować whisky. Jak powinien się zachować?

Poranna msza św. w stolicy Malty La Valletcie miała mieć wczoraj niecodzienny charakter. Rozpoczął się właśnie proces beatyfikacyjny Louisa Camilleriego z Instytutu Braci Szkół Chrześcijańskich (bracia szkolni). Celebrował ją sam arcybiskup archidiecezji maltańskiej Charles Scicluna. Nikt nie spodziewał się, że krótkie nagranie z mszy przyciągnie wkrótce uwagę całego świata i błyskawicznie stanie się hitem Internetu.

„Niefortunny incydent”

Na nagraniu widzimy arcybiskupa Sciclunę spożywającego Komunię świętą. Po wzięciu łyka z kielicha jego twarz tężeje, sprawia wrażenie zaskoczonego. Odstawia kielich na ołtarz i prosi kapłana koncelebrującego z nim mszę, by również spróbował. – To whisky? – pyta kapłana. Pada odpowiedź twierdząca. Hierarcha przerwał więc mszę św. i wznowił dopiero wtedy, gdy na ołtarz przyniesiono nowy kielich z winem.

Sprawcą całego zamieszania okazał się kościelny, który we wpisie w mediach społecznościowych przepraszał za incydent. Podkreślał, że jeden z ministrantów przygotowujących mszę pomylił butelki trzymane w szafie z winem mszalnym. Zapewnił również, że nie chodziło o żart lub kpinę z któregoś z duchownych.

ksiądz priest Eucharystia

cathopic

[Zobacz też: Malta: whisky zamiast wina mszalnego. Arcybiskup przerwał mszę świętą]

Nieprawidłowa materia sakramentu Eucharystii

Do przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Pańską potrzeba, poza odpowiednim szafarzem sakramentu, (księdzem): odpowiedniej materii (chleba i wina), formy (czyli słów konsekracji) i intencji szafarza sakramentu. Przepisy mówią jasno, że msza św. powinna być sprawowana z chleba i wina, do którego należy dodać trochę wody. Chleb powinien być „czysto pszenny i świeżo upieczony”, wino zaś „naturalne z owocu winnego i nie zepsute” (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 924) Instrukcja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Redemptoris Sacramentum dopowiada:

Absolutnie zakazuje się używania wina, którego prawdziwość i pochodzenie byłyby wątpliwe: Kościół bowiem wymaga pewności, jeśli chodzi o warunki konieczne do ważności sakramentów. Żaden pretekst nie może usprawiedliwić użycia jakichkolwiek innych napojów, które nie stanowią ważnej materii.

Stało się. Co robić?

Pomyłki jednak się zdarzają, o czym świadczy opisana wyżej sytuacja. Co powinien zrobić ksiądz, który po konsekracji z zaskoczeniem odkryje, że w kielichu nie znajduje się wino? Ksiądz dr Krzysztof Frąszczak, wykładowca liturgiki na poznańskim Uniwersytecie Adam Mickiewicza zapewnia, że sytuacja nie jest trudna do rozwiązania: – Jak postępować w takiej sytuacji mówią szczegółowo przepisy znajdujące się w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. – mówi ks. Krzysztof. Czytamy w nich:

Jeśli po konsekracji lub w czasie przyjmowania Komunii świętej kapłan spostrzeże, że zamiast wina wlano wodę, po usunięciu wody do jakiegoś naczynia wlewa do kielicha wino z wodą i konsekruje, wypowiadając słowa dotyczące konsekracji kielicha, nie ma zaś obowiązku powtórnego konsekrowania chleba. (OWMR 324) – Spokojnie założyć możemy, że opisana w przepisach sytuacja dotyczy również whisky – dodaje liturgista.

Podobne informacje znajdziemy w Ceremoniale parafialnym wielkiego polski liturgisty abp. Juliana Nowowiejskiego:

Gdyby kapłan, już po konsekracji wina, zauważył, że płyn, znajdujący się w kielichu, nie był konsekrowanym, płyn ten przelewa do innego naczynia, a do kielicha nalawszy wina, konsekruje je (…).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze