fot. Michał Jóźwiak

Wiara to nie dodatek do skautingu, ale jego istota

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wiara nie jest jakimś dodatkiem do skautingu, ale jego istotnym elementem. Bez wiary skauting stanie się restrykcyjnym moralizmem – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na otwarcie dorocznego seminarium kapelanów Federacji Skautingu Europejskiego. 

Odbywa się ono w Rzymie z udziałem 150 kapłanów z 15 krajów, w tym abp Cyril Vasiľ SJ, sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich, który wywodzi się ze słowackiego skautingu i do dziś posługuje jako kapelan we włoskich drużynach Skatów Europy. 

Oficjalnym przedstawicielem Watykanu jest jednak prał. José Guillermo Gutiérrez Fernández z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Przypomniał on, że Federacja Skautingu Europejskiego to katolicki ruch wychowawczy i jako taki powinien być miejscem głoszenia i wychowywania do wiary. Katolicka tożsamość skautingu powinna być zatem bardzo silna. Przedstawiciel watykańskiej dykasterii wskazał też na potrzebę dochowania wierności nauczaniu Kościoła. Oznacza to między innymi konieczność odrzucenia sprzecznych z chrześcijaństwem antropologii, takich jak ideologia gender. Różnorodność płci powinna być przedstawiana w sposób pozytywny i w pełnym świetle, między innymi dzięki zachowaniu niekoedukacyjnego modelu wychowania.

Fot. Michał Jóźwiak

Zobacz także
Wasze komentarze