fot. Karolina Binek

Wiara w Boga i kobiecość w wielkim mieście. Recenzja najnowszej książki Katarzyny Olubińskiej

5 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katarzyna Olubińska w swojej najnowszej książce przedstawia cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. 

To jedna z tych książek, na które czekałam od momentu, gdy ukazała się pierwsza publikacja autorki. Trzy lata temu Katarzyna Olubińska wydała zbiór wywiadów pt. „Bóg w wielkim mieście”. Po „Kobietę…” sięgnęłam więc z dużą ciekawością, tym bardziej, że to wywiady z kobietami, które od dawna podziwiam: z Agnieszką Amaro, Anną Dec, Bovską, Joanną Jędrzejczyk, Anną Karwan, Pauliną Krupińską, Magdaleną Lamparską i Martą Żmudą-Trzebiatowską.  

Nie tylko kobiecość 

Każda bohaterka rozmowy opowiedziała autorce, czym jest dla niej kobiecość i które kobiety już od najmłodszych lat były dla niej wzorem. Odpowiadając na to pytanie rozmówczynie często wspominały swoje babcie i mamy oraz samo dzieciństwo. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać każdą z bohaterek od nieco mniej znanej stronyCo więcej, podczas czytania tej książki odniosłam wrażenie, jakbym nie miała przed sobą zadrukowanych kartek, lecz właśnie konkretne osoby i przysłuchiwała się ich rozmowom. To nie zdarzyło mi się wcześniej podczas czytania wywiadu w którymś z czasopism, a czytam ich naprawdę wiele. Rozmowy w książce Katarzyny Olubińskiej są bowiem wyjątkowe, również dla samych rozmówczyń, gdyż poruszają często bardzo osobiste tematy. A jednym z nich jest przecież wiara, która łączy wszystkie bohaterki. Wiara, która pomaga im każdego dnia i daje nadzieję. Wiara zaszczepiona już przez rodziców, ale i też ta odkryta w późniejszych latach życia. 

>>> Naprawdę wszechmogący [RECENZJA]

fot. Karolina Binek

Autorka 

Działanie Boga w swoim życiu w zupełnie niespodziewanym momencie odkryła też Katarzyna Olubińska, o czym można przeczytać w jej pierwszej książce. W najnowszej publikacji w kilku krótkich opowieściach opowiada za to o tym, w jaki sposób swoją wiarę rozwija. W „Kobiecie w wielkim mieście” znajdują się ponadto nie tylko historie, które przydarzyły się autorce, lecz także te dotyczące jej znajomych. Każda z nich pokazuje, że Boga można spotkać też w drugim człowieku i w zwykłej codzienności. Te historie są ciekawym wstępem do kolejnej rozmowy. 

>>> Czy każdy może stworzyć szczęśliwy związek? [RECENZJA]

Miłość 

O miłości w recenzowanej przeze mnie książce opowiadają nie tylko wszystkie bohaterki, lecz także sama autorka. Katarzyna Olubińska wspomina o życiu singielki, o tym, jak poznała swojego męża i jak wygląda teraz ich małżeństwo. Wspomnienia, autorki i jej rozmówczyń, stanowią też moim zdaniem dobre porady zarówno dla osób będących w związkach, jak i dla tych wolnych. Przyznam, że fragmenty o miłości i związkach właśnie są moimi ulubionymi z całej książki. Bo najczęściej to z miłością wiążą się najbardziej osobiste historie bohaterek.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Bądźmy dumne z tego, kim jesteśmy. Każda z nas tworzy odrębną, indywidualną, wspaniałą historię i proszę, pokazujcie te historie światu i nie wstydźcie się. Nie mam kompleksów, bo nikt nie jest perfekcyjny. Bądźcie wzorem same dla siebie. Wspaniale jest móc się rozwijać, smakować różnych dyscyplin, ale wychodźcie z własnej strefy komfortu. Lepiej być taką tańszą, ale oryginalną wersją siebie niż słabą kopią kogoś innego. To jest bardzo ważne. Nie bójmy się mówić o tym, czego chcemy i kim chcemy być. Odwagi! Nie dajmy się tłamsić! Każda z nas ma prawo być szczęśliwą i silną, wolną kobietą.” To fragment rozmowy z @joannajedrzejczyk którą przeczytacie w części już dziś na blogu @bogwwielkimmiescie, a dokładnie za 11 dni w mojej nowej książce „Kobieta w wielkim mieście”. Odliczam dni🥰🌷🧡Fot. @tola.piotrowska #joannajedrzejczyk #wywiad #książka #kobiecość #kobietawwielkimmieście #wiara #nadzieja #miłość #wydawnictwowam #inspiracja #silajestkobieta #warszawa

Post udostępniony przez Katarzyna Olubinska-Godlewska (@kasiaolubinska)

Dla kogo? 

To jedna z tych książek, która skierowana jest do wszystkich. Powinny ją przeczytać przede wszystkim kobiety, bo z pewnością każda z nich w historii rozmówczyń Katarzyny Olubińskiej znajdzie też siebie. Sama tak miałam kilkakrotnie podczas czytania. Ale uważam, że „Kobieta w wielkim mieście” to także doskonała lektura dla mężczyzn. Bo dzięki temu zbiorowi wywiadów będą mogli lepiej poznać kobiecy świat i zobaczą, w jak wspaniały sposób Bóg może działać w ludzkim życiu. 

 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu WAM.

Zobacz także
Wasze komentarze