Wiceminister: planujemy spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Tematem – paszporty covidowe?
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zapowiedział dziś w Radiu Zet, że rząd pracuje nad wyznaczeniem terminu spotkania strony rządowej i Episkopatu. Takie spotkanie było już planowane, ale zostało przełożone z powodu pandemii.
Pomoc Caritas migrantom na granicy polsko-białoruskiej, planowane zmiany w sprawie wyboru religii lub etyki w szkole, restrykcje sanitarne związane z pandemią i sposób ich wprowadzania w stosunku do Kościoła – to niektóre zagadnienia, jakie w ostatnich miesiącach dotyczyły stosunków między Kościołem a państwem. Zwykle sprawy ważne z punktu widzenia tych relacji są podejmowane na cyklicznych posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Na początku listopada Katolicka Agencja Informacyjna informowała, że w najbliższym czasie takie posiedzenie nie jest jednak planowane. Ostatnie odbyło się niemal trzy lata temu.
Dziś wiceminister Błażej Poboży – który w MSWiA odpowiada za kontakty z Kościołem – zapowiedział, że spotkanie jest ponownie planowane. Nie zdradził jednak możliwego terminu posiedzenia Komisji. Temat wywołał w trakcie programu „Siódmy dzień tygodnia” w Radiu Zet szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz. Szef ludowców mówił o tym, że „potrzebne jest większe zaangażowanie Kościoła w akcję proszczepienną”. – By proboszczowie powiedzieli jasno i wyraźnie, że wszystkie dowody naukowe (zagraniczne i polskie) pokazują, że szczepienia ratują życie. Dobrze by było, by księża powiedzieli o tym w trakcie zbliżających się świąt – mówił Kosiniak – Kamysz.
Szczepienia i covidowe paszporty
Na jego pytanie odpowiedział wiceminister Błażej Poboży (PiS). – Posiedzenie Komisji Wspólnej jest przesunięte, to wynik epidemii. Ale oczywiście roboczo konsultujemy nowy termin, pracujemy nad spotkaniem – mówił Poboży. Nie określił jednak tematów rozmowy i faktu, czy znajdzie się wśród nich prośba, by w kościołach (szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia) wygłoszono proszczepienny apel do wiernych. W audycji w Radiu Zet poruszony był też temat sprawdzania paszportów covidowych. Możliwe więc, że i ten wątek zostanie poruszony w czasie spotkania rządu i biskupów. W tej sprawie jest bowiem wiele wątpliwości, szczególnie technicznych (jak sprawdzać zaszczepienie wiernych wchodzących do kościoła) i prawnych (cały czas nie ma prawnej podstawy do żądania okazania certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie). Od 15 grudnia Ministerstwo Zdrowia obniża limity uczestnictwa do 30% np. w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych. Limity nie obejmują zaszczepionych, ale właściciel czy zarządca miejsca będzie zobowiązany do sprawdzenia certyfikatu covidowego.
>>> Eksperci: nowy wariant koronawirusa – Omikron, jest bardzo niepokojący
>>> Kard. Schönborn: szczepienie to nie kwestia wiary, lecz miłości bliźniego
W Polsce w pełni zaszczepionych (czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson) jest ponad 20,6 mln obywateli. To oznacza, że odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi w Polsce 55,04%. W pełni zaszczepieni stanowią 47,28% całego społeczeństwa. W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło blisko 4,5 mln osób – podano w sobotę na stronach rządowych. W porównaniu z innymi krajami europejskimi poziom wyszczepienia polskiego społeczeństwa jest bardzo niski. Widać to niestety w danych dotyczących pandemii koronawirusa. W ostatnich dniach i tygodniach notujemy ponad 500, a niekiedy nawet blisko 600 zgonów dziennie. Śmierć z powodu Covid-19 w przytłaczającej większości dotyczy osób niezaszczepionych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |