fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Kaczyński zaszczepiony przeciw COVID-19

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został w tym tygodniu zaszczepiony pierwsza dawką szczepionki przeciwko COVID-19; czuje się bardzo dobrze – poinformował w czwartek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Fogiel był pytany w czwartek w programie „Tłit” w Wirtualnej Polsce, czy w związku z tym, że ruszyły już zapisy na szczepienia dla osób z rocznika 1952 r. a prezes PiS urodził się w 1949 r., to czy jest on już po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. „Tak. To zasadniczo jest prywatna sprawa każdego z nas, również pana prezesa, ale znając emocje, jakie ta kwestia budzi w opinii publicznej mogę potwierdzić: tak, pan prezes – zresztą zgodnie z zapowiedziami – czekał na termin dla swojego rocznika, zapisał się i jest już kilka dni po pierwszej dawce szczepienia” – powiedział Fogiel. Dodał, że Jarosław Kaczyński zapowiadał, że zaszczepi się zgodnie z terminami przypadającym dla jego rocznika „i tak właśnie dokładnie się stało”. Fogiel zapewnił, że prezes PiS czuje sie bardzo dobrze. „Widzieliśmy się wczoraj, nie ma żadnych problemów. Na nic nie narzeka” – dodał Fogiel.

fot. EPA/FEHIM DEMIR


Od czwartku ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 69 lat. Potrwają trzy dni. Szczepienie rozpocznie się w poniedziałek, 22 marca. Można rejestrować się poprzez infolinię 989, e-Rejestrację, w punkcie szczepień lub wysyłając SMS-a. W czwartek od godz. 6 rano wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19. Jak zaznaczono na rządowej stronie www.gov.pl/szczepimysie w polu poświęconym rejestracji pierwszeństwo dotyczy najstarszych osób, ale jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej będą mogli zapisać się później. Jeśli 69-latek nie zarejestruje się na szczepienie w dniach 11-13 marca, nadal będzie mógł to zrobić w późniejszym terminie. Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposób.

>>> Sanatoria znów otwarte

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

fot. EPA/FEHIM DEMIR

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć „tak”, jeśli nie – należy, wysłać wiadomość o treści „nie”. Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedz i w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk – już ponad 100 tys. osób w wieku 69 lat otrzymało termin szczepienia przeciw COVID-19.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze