Więcej mszy w Boże Narodzenie. Diecezja wydała decyzję w tej sprawie
Pozwolenie dotyczy dnia Narodzenia Pańskiego (25 grudnia 2020 r.), dnia Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia 2021 r.) oraz w dnia Objawienia Pańskiego (6 stycznia 2021 r.). Biskup kielecki reguluje tę kwestię specjalnym dekretem, dostępnym na stronie internetowej diecezji kieleckiej, w której wprowadza powyższe zalecenia – „ilekroć okaże się to potrzebne dla dobra wiernych”.
Z kolei w noc Bożego Narodzenia księża biskupi będę przewodniczyli pasterkom w różnych kościołach diecezji kieleckiej. Bp Jan Piotrowski odprawi mszę św. pasterską w kościele bł. ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Jest to kościół w budowie. Biskup kielecki jest wierny zasadzie sprawowania pasterki w parafiach, które aktualnie budują swoje kościoły. Biskup Marian Florczyk będzie przewodniczył Pasterce w bazylice katedralnej w Kielcach, a biskup Andrzej Kaleta – w kieleckim sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Kuria kielecka w związku ze zbliżającymi się świętami przypomina wszystkim o obowiązujących przepisach sanitarnych: o odpowiednim dystansie między osobami, o dezynfekcji rąk i o zakrywaniu ust i nosa.
List na niedzielę Świętej Rodziny
Słowo bp. Jana Piotrowskiego będzie odczytane w kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w najbliższą niedzielę 27 grudnia, gry przypada święto Świętej Rodziny. Biskup przypomina w nim prawo Boże odnośnie rodziny, uświęcone łaską sakramentów, wskazuje ideał dla rodzin – Świętą Rodzinę, przestrzega przed współczesnymi zagrożeniami, stawia za wzór św. Józefa. Przypomina, że rodzina jest „odpowiedzialnym zadaniem obojga rodziców”.
„Taka wspólnota została zamierzona i chciana przez Boga Stwórcę. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24)” – zaznacza. Natomiast „dalsza pedagogia o małżeństwie to nauczanie Pana Jezusa, który małżeństwo obdarował godnością i łaską sakramentu, aby było czytelnym i wiernym znakiem miłości kobiety i mężczyzny” – podkreśla biskup kielecki.
>>> Święta Rodzina, czyli o rodzicach nie tylko na ikonie
Ta prawda, która stała się „nowością w antycznym świecie”, została wzmocniona nauczaniem św. Pawła Apostoła, a św. Jan Chryzostom komentując ten fragment miłość małżeńską „sprowadza do heroizmu”, gdy zaleca: „Posłuchajcie więc o granicy miłości (…). Troszcz się więc o nią, jak i Chrystus troszczy się o Kościół. Gdyby trzeba było ofiarować za nią wszystko, gdyby należało tysiąc razy zostać posiekanym lub też cierpieć i stracić wszystko, to nie rezygnuj z niej (…)”. Biskup zaznacza, jak ważna na drodze życia małżeńskiego i rodzinnego jest „wzajemna miłość, która zaprawiona smakiem Ewangelii jest wierna i nie zazdrości, jest cierpliwa i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem i obca jest jej pycha”.
Tak pojmowana miłość ma swój obraz w Jezusie, Maryi i Józefie. „Aby ten ideał był nadal obecny w życiu małżeńskim i rodzinnym Kościół musi zanieść w te środowiska niezmienną, a zawsze nową Ewangelię Jezusa Chrystusa. To właśnie rodziny powołane są do przyjęcia i przeżywania planu Bożego wobec nich” – przypomina bp Piotrowski. Zauważa także, że Kościół jako wspólnota wiary musi wnikliwie przyglądać się rodzinie, „również poprzez życiowe sytuacje, nurtujące pytania, niepokoje i nadzieje młodzieży, małżonków i rodziców żyjących dzisiaj”. A współczesny świat i media oferują rodzinie „liczne i kuszące propozycje, które w różny sposób zdradzają prawdę i godność osoby ludzkiej, a tym samym narażają na niebezpieczeństwo wolność i zdolność obiektywnej oceny rzeczywistości godności ludzkiej” – zauważa biskup kielecki, powołując się na Jana Pawła II, Familiaris consortio.
>>> Katolicka, wielodzietna rodzina zwyciężyła w “Mam talent” [WIDEO]
Przypomina także, że Bóg Ojciec, który dla Jezusa Chrystusa Bożego Syna wybrał misję Odkupiciela, nie „szukał nadzwyczajnych sposobów Jego obecności wśród ludzi” i nadal „Bóg nie obala swoich odwiecznych praw i pragnie, aby człowiek przychodził na świat, gdzie czeka na niego miłość matki i ojca, ciepło rodzinnego domu oraz bezpieczna przyszłość”. Piękny przykład rodziny i domu daje świadectwo św. Beretty Molla i jej najbliższych.
Biskup nawiązuje także do ogłoszenia przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa i Listu apostolskiego Patris Corde oraz przywileju zyskiwania w tym czasie przez wiernych odpustów. Kreśli obraz św. Józefa, który na kartach Ewangelii „jawi się jako osoba bardzo skromna, określana mianem męża sprawiedliwego (por. Mt 1,19), który był cieślą, a więc człowiekiem pracy”. „Litania do św. Józefa wymienia kilkanaście przymiotów Świętego z Nazaretu, a Ojciec Święty Franciszek wskazuje na jego miłość, czułość, posłuszeństwo, twórczą odwagę oraz pracowitość” – pisze bisku podkreślając zarazem, że św. Józef jest „wzorem mężczyzny i ojca. Z godnością przyjmuje nowe wyzwania i nie żyje przeszłością, ale prawdziwą miłością. Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny i nigdy nie stawiał siebie w centrum” (…), a jego osobiste szczęście nie polega wcale na logice ofiary z siebie, ale daru z siebie (por. Patris Corde, 7).
„Od św. Józefa – opiekuna Kościoła i patrona Rodzin – musimy nauczyć się tej samej wiernej troski i odpowiedzialności. Kochać Jezusa i Jego Matkę Maryję, aby taką samą miłością w odwadze męża i ojca, dziadka i przyjaciela kochać swoją żonę i dzieci, i tę najpiękniejszą wspólnotę życia jaką jest rodzina” – zachęca diecezjan bp Jan Piotrowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |