fot. EPA / OLIVIER HOSLET

Wiedeń: uroczysta Msza św. w 40. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

Uroczystą Mszą św. dziękczynną w wiedeńskim Donaupark (Parku Naddunajskim) Austriacy uczczą jedno z największych wydarzeń religijnych w dziejach powojennych ich kraju: przed 40. papież Jan Paweł II (1978-2005) odwiedził Austrię, aby wziąć udział w Dniu Katolików w 1983 r.

Miejsce, w którym stał papieski ołtarz podczas Mszy św. z udziałem ponad 350 000 wiernych z całej Europy Środkowej zgromadzonych na „papieskiej łące”, upamiętnia do dziś 40-metrowej wysokości tzw. „Krzyż Papieski” tuż obok Wieży Dunajskiej w sąsiedztwie UNO-City – wiedeńskiej siedziby ONZ.

Wieczornej Mszy św. 11 września będzie przewodniczył dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio” w Austrii, ks. Karl Wallner. Liturgię poprzedzi w godzinach popołudniowych różaniec, godzina uwielbienia oraz świadectwa. Inicjatorem jubileuszowego wydarzenia jest stowarzyszenie „Krzyż Papieski w Donaupark” (dawniej: „Uratuj Krzyż Papieski”), które regularnie zaprasza na nabożeństwa na „papieskiej łące” w naddunajskim parku.

>>> Rola Jana Pawła II w walce z komunizmem jednym z tematów konferencji „Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL” 

Uczestnikom tego wydarzenia z 1983 roku zapadł w pamięci nie tylko ulewny deszcz podczas Mszy papieskiej, ale także słowa papieża z Polski podczas jego pierwszej wizyty w Austrii. „Społeczeństwo, które bagatelizuje odpowiedzialność, prawo i sumienie, powoduje zachwianie fundamentów ludzkiego życia. (…) W centrum Ewangelii leży prawda o nawróceniu sercu Dobrej Nowiny jest prawda o nawróceniu: nawrócenie jest możliwe i nawrócenie jest konieczne! (…) Rodzino chrześcijańska! Stań się na nowo rodziną, która się modli!” – apelował wówczas św. Jan Paweł II.

fot. commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122615498

40-metrowy, ważący 56 ton Krzyż Papieski został wzniesiony specjalnie na tę uroczystą Mszę św. i pierwotnie nie planowano pozostawić go na stałe. O jego rozbiórce dyskutowano jednak dopiero w 2010 r., kiedy z powodu zmęczenia materiału i uszkodzeń spowodowanych rdzą musiał zostać awaryjnie zabezpieczony, a otaczający go teren odgrodzony. W wyniku zaangażowania wielu wiernych skupionych wokół Stowarzyszenia Krzyża Papieskiego, archidiecezja i miasto Wiedeń zgodziły się na renowację wspieraną przez obie strony, która miała miejsce w 2011 roku. Błogosławieństwo kard. Christopha Schönborna w obecności przedstawiciela władz miejskich miało miejsce 16 czerwca 2012 r.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Krzyż Papieski w każdą pierwszą niedzielę miesiąca sprawowana jest liturgia przy odnowionym krzyżu. Obecnie stowarzyszenie stara się też o zainstalowanie tablicy pamiątkowej na betonowej podstawie, która upamiętni wydarzenie z 1983 r. Papieski krzyż na terenie rekreacyjnym wiedeńskiego Donauparku jest ważnym miejscem spotkań i modlitwy również dla innych grup, m.in. „Wspólnoty Modlitewnej Jana Pawła II”, wiedeńskiej Polonii, czy katolickich grup młodzieżowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze