fot. unsplash

Większość Polaków wakacje chce spędzić w kraju

75% Polaków deklaruje, że spędzi urlop w kraju, a co czwarta osoba planuje wyjazd za granicę – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 30% szuka miejsc wypoczynku, w których nie ma tłumów, a 18% planuje wyjazdy w mniejszym gronie.

– Choć co piąty pytany deklaruje, że na wakacje nie pojedzie, to jest to wyraźnie mniejszy odsetek niż rok temu, gdy mówiło tak blisko 30% ankietowanych – mówi ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska. Dodaje, że obecnie planuje wyjazd już prawie połowa Polaków, podczas gdy w tym samym czasie zeszłego roku mówił o tym jedynie co trzeci badany. Podobnie jak przed rokiem zdecydowana większość ankietowanych (75% w 2021 r. i 77% w 2020 r.) deklaruje, że spędzi urlop w kraju, a co czwarta osoba planuje wyjazd zagraniczny.

fot. EPA/Kai Foersterling


Według ekspertów wysoka popularność urlopów w Polsce to po części efekt uboczny pandemii. Co szósty badany (17%) mówi, że gdyby nie okoliczności chętnie wyjechałyby za granicę, ale tym razem tak nie zrobi. Preferencje w wyborze kierunków nie są związane z takimi cechami jak płeć, wiek, wykształcenie, posiadanie dzieci czy miejsce zamieszkania, lecz głównie ze stanem finansów. Według badania zagraniczne wakacje planuje średnio 32% osób deklarujących dobrą sytuację materialną, jednocześnie na taką formę wakacji decyduje się 21% osób o przeciętnej lub złej sytuacji materialnej.

>>> Grecja, Włochy i część Portugalii otwierają sezon turystyczny

Urlopy w kraju znacznie częściej decydujemy się planować we własnym zakresie. 66% ankietowanych, deklarujących chęć wyjazdu wakacyjnego, uważa, że nie potrzebuje w tym celu korzystać z usług wyspecjalizowanych biur, co dziesiąty przyznaje, że taka pomoc będzie mu potrzebna. Tymczasem wśród wyjeżdżających w odległe miejsca, z usług touroperatorów, korzysta ponad połowa. Jak wynika z badania, wycieczkę z katalogów biur turystycznych ogółem zamierza wybrać 22% ankietowanych. Chętnych byłoby więcej, gdyby nie 11% ankietowanych, którzy zazwyczaj jeździli z biurami, ale tym razem chcą sobie poradzić samodzielnie.

fot. PAP/Andrzej Lange

Autorzy badania zwrócili uwagę, że obok rezygnacji z dotąd praktykowanych dłuższych wyjazdów zagranicznych na rzecz wypoczynku w kraju (17%) i chęci samodzielnego zorganizowania wyjazdu (11%) kluczowe stało się ograniczanie kontaktów społecznych: 30% szuka miejsc wypoczynku, w których nie ma tłumów, a 18% planuje wyjazdy w mniejszym niż wcześniej gronie. Jeśli chodzi o wpływ na budżet 12% wskazuje, że pandemia oznacza dla nich niższy budżet wakacyjny, a 4% odpowiada przeciwnie. Z kolei co czwarty dorosły Polak myślący o dłuższym wyjeździe wakacyjnym deklaruje, że pandemia nie ma żadnego wpływu na jego plany.

Dla 27% Polaków planowanie wakacji to „sytuacja standardowa”, bo wyjeżdżają co roku, a dla większości pozostałych najistotniejszym uzasadnieniem są w tym roku „czynniki związane z Covid-19”. 35% respondentów deklaruje, że w związku z wydarzeniami ostatniego roku potrzebuje odpoczynku bardziej niż zwykle, a 29% zauważa, że spędzali tak dużo czasu w warunkach domowych, że „muszą zmienić otoczenie”. Są też tacy, którzy chcą odreagować, zaszaleć i wydać więcej niż zwykle (7%). W związku m.in. z sukcesywnym znoszeniem obostrzeń Polacy w większości deklarują, że muszą podczas tych wakacji zrekompensować sobie czas lockdownu i ograniczeń. „Widać to także w deklaracjach w zakresie wpływu szczepień na plany wakacyjne. Co może wydać się zaskakujące, dla zdecydowanej większości nie mają one znaczenia.

Niemal co piąty ankietowany nie wyjedzie na urlop bez względu na szczepienia, a pozostali przeważnie są zdecydowani na wyjazd nie bacząc na to, czy dostaną uodparniające zastrzyki, czy nie. 34% deklaruje, że szczepienie nie wywierają żadnego wpływu na ich decyzje wakacyjne, choć konkretnych planów jeszcze nie mają. Kolejne 18% mówi o urlopowaniu, nawet jeśli wcześniej do szczepienia nie dojdzie. Z kolei 14% warunkuje swoje podróże przyjęciem pełnej ochrony, a 5% to liczący na przyjęcie przed wyjazdem przynajmniej jednej dawki. Większym przekonaniem do konieczności ochrony szczepieniem przed wyjazdem wykazują się osoby starsze – 24% badanych między 45. a 54. rokiem życia i 31% powyżej 55. W młodszych grupach wiekowych ten odsetek nie przekracza 16%.

fot. unsplash


Swoje plany wakacyjne większość ankietowanych (po 42%) zamierza sfinansować z regularnych oszczędności i bieżących dochodów. Co szósty pytany wykorzysta w tym celu oszczędności zebrane dzięki ograniczonym wydatkom z czasu pandemii. Co dziesiąty deklaruje, że na wyjazd nie potrzebuje szczególnego finansowania, bo urlop planuje spędzać u rodziny lub np. na własnej działce. Z podobną częstotliwością (11%) wykorzystywane będą bony turystyczne.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze