Większość Ukraińców będzie obchodzić prawosławną Wielkanoc z rodakami i z Polakami
Większość przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy spędzi prawosławną Wielkanoc w naszym kraju. Będą ją obchodzić z rodakami i z Polakami – wynika z sondażu „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL i UW.
W tym roku prawosławna Wielkanoc przypada w niedzielę 16 kwietnia. Niemal trzy czwarte przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w tym czasie w naszym kraju, a niemal połowa z nich spędzi te święta wspólnie z przebywającą w Polsce rodziną – wynika z badania „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
>>> Czy prawosławni uchodźcy z Ukrainy doczekają się uznania swoich praw religijnych? [ROZMOWA]
Święta w rodzinnym gronie w Polsce spędzi 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy, a 36 proc. z nich będzie kontaktowało się telefonicznie lub online z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Wśród głównych powodów tych decyzji respondenci wymienili obawy i utrudnienia związane z wojną w Ukrainie (46 proc.) i obecność w Polsce rodzin i bliskich (31 proc.). Jedynie 14 proc. ankietowanych przyznało, że powodem pozostania w Polsce w okresie świątecznym jest praca zarobkowa.
11 proc. deklaruje, że spędzi święta ze znajomymi Polakami. Zdaniem autorów badania świadczy to o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami i o bliskości kulturowej.
„Mam głęboką nadzieję, że spotkania te pogłębią i trwale umocnią relacje polsko-ukraińskie” – skomentował wyniki badań dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki.
Ponad połowa przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy zamierza przeznaczyć w tym roku na Święta Wielkanocne od 101 do 300 zł. Większe wydatki deklaruje tylko co piąty uchodźca (21 proc.). Blisko jedna czwarta przybywających w Polsce uchodźców z Ukrainy (24 proc.) w ogóle nie planuje wydatków świątecznych.
>>> Grekokatolicy i prawosławni w Polsce świętują Boże Narodzenie 7 stycznia. Czy tak będzie nadal?
Wśród preferowanych przez uchodźców dań tradycyjnej kuchni polskiej najczęściej wymieniane są gołąbki (37 proc.) i barszcz ukraiński (36 proc.). Ponadto 30 proc. ankietowanych przyznało, że najbardziej lubi tradycyjny polski żurek, mniej znany w Ukrainie. W czołowej piątce najchętniej wybieranych przez uchodźców potraw są także sernik (27 proc.) i szarlotka (24 proc.).
Wywiady zostały przeprowadzone 23-28 marca 2023 r. z uchodźcami z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. i przebywają Polsce. Badanie zrealizowane za pomocą ankiet online i wywiadów telefonicznych na próbie liczącej 400 dorosłych osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |