Zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wiele tegorocznych Dróg Krzyżowych odbywa się w w intencji Ukrainy

Modlitwom, Drogom Krzyżowym czy koncertom pasyjnym pod koniec tegorocznego Wielkiego Postu towarzyszą często intencje nawiązujące do sytuacji w Ukrainie. O pokój za naszą wschodnią granicą i ustanie rosyjskiej agresji modlą się katolicy także w ramach inicjatyw ekumenicznych.

Katolicy rzymscy, grekokatolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec będą się modlić w środę w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina.

Modlitwa chrześcijan

Modlitwa chrześcijan z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką odbędzie się w ramach drugiej już konsultacji ekumenicznej. Do pierwszej konsultacji doszło w 2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. Złożyły się na nią wspólne rozmowy i modlitwy chrześcijan zamieszkujących ten obszar.

>>> Etiopia: konwoje z pomocą humanitarną dotarły do regionu ogarniętego wojną domową

W nabożeństwie weźmie udział m.in. przedstawiciel prawosławnego arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego Jerzego, ks. Paweł Stefanowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Szczecinie. Eparchię wrocławsko-koszalińską Kościoła greckokatolickiego w Polsce reprezentował będzie ks. Robert Rosa.

Również w Szczecinie w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie będą się modlić uczestnicy Drogi Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na Placu Lotników, a zakończy przy Figurze św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek 15 kwietnia Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy.

Zdjęcie: Centralna Droga Krzyżowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, fot. Piotr Nowak, PAP

– Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę – podkreśla metropolita warszawski. Swoje zaproszenie skierował także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka obecnie ok. 400 tys.

Kard. Nycz ma nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o “dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu.

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

>>> Papieska intencja modlitewna na kwiecień [WIDEO]

Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Ekumenizm

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaprasza do modlitwy o pokój w Ukrainie podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi. Odbędzie się ona w piątek 8 kwietnia. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.00 przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283), następnie przewidziano przejście ul. Piotrkowską do ul. Tuwima i zakończenie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Uczestnicy nabożeństwa są proszeni o przyniesienie świec.

W wielu miejscach zapowiedzi wielkopostnych wydarzeń przyozdobiono w niebiesko-żółte ukraińskie barwy narodowe. Informacjom w języku polskim towarzyszą napisy w języku ukraińskim. Także rozważania dróg krzyżowych przetłumaczono na język naszych wschodnich sąsiadów.

Wielkopostna Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się w sobotę 9 kwietnia na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nabożeństwu pasyjnemu będzie przewodniczył ks. dr Manfred Deselaers z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Ten katolicki kapłan z diecezji Aachen jest także autorem rozważań przy poszczególnych stacjach.

W czasie rozważań fragmenty Pisma Świętego przeplatać się będą ze wspomnieniami rzeczywistości obozowej, obok refleksji i modlitwy. Tekst medytacji Drogi Krzyżowej w Auschwitz-Birkenau ma być także dostępny w języku ukraińskim. „W tym roku szczególnie czujemy wagę modlitwy o pokój. Zapraszamy także gości z Ukrainy” – zaprasza pracujący od 32 lat w Oświęcimiu ks. Deselaers.

Medytacje oświęcimskiej Drogi Krzyżowej wyrosły z nabożeństw pasyjnych odprawianych w parafii w Brzezince. „Mają one na celu wspomnienie tych, którzy zostali tu zamordowani. Teksty rozważań kolejnych stacji układano zgodnie z pierwotnym zamiarem, z czasem dodawano do nich nowe refleksje” – wyjaśnia duchowny.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 14.00 przy bramie byłego obozu w Brzezince. O godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince. Organizatorzy proszą uczestników o wcześniejsze zgłoszenie udziału.

Już po raz dwudziesty drugi Droga Krzyżowa odbędzie się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Początek w piątek 8 kwietnia o godz. 18.00. Jej organizatorami są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

>>> Założyciel wspólnoty Sant’Egidio: bardzo podziwiam misjonarzy oblatów

Tegorocznym hasłem nabożeństwa będą słowa Ewangelii św. Jana: “Aby byli jedno”. Uczestnicy tradycyjnie przejdą obozowymi drogami, rozważając Mękę Pańską, w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Głównym wątkiem rozważań będzie zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej czy wieku. Ale nie tylko.

fot. EPA/NEIL HALL

„Chcemy też łączyć się w modlitwie i wypraszać pokój i wsparcie dla naszych cierpiących braci na Ukrainie. Konkretnym wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim będzie prowadzenie rozważań w języku polskim i ukraińskim. Dlatego pragniemy, aby to zaproszenie dotarło szczególnie do uchodźców z Ukrainy, tych którzy przyjęli ich do swoich domów oraz wszystkich wolontariuszy i osób niosących pomoc, abyśmy mogli spotkać się na wspólnej modlitwie o pokój” – wyjaśniają współorganizatorzy z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

Tradycją w Legnicy jest Miejska Droga Krzyżowa, której przewodniczy biskup legnicki. Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się ona w piątek przed Niedzielą Palmową, czyli w tym roku 8 kwietnia. Nabożeństwo rozpocznie się w katedrze legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.30, a zakończy na placu Orląt Lwowskich.

Koncerty

W imieniu bp. Andrzeja Siemieniewskiego do wzięcia w niej udziału zaprasza ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii biskupiej. Zaproszenie dotyczy wszystkich księży, mieszkańców Legnicy i okolicznych miejscowości, „a także nasze Siostry i naszych Braci z Ukrainy”. Kuria zachęca do zabrania za sobą świec lub lampionów i domowych krzyży.

W sobotę 9 kwietnia o godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej rozpocznie się koncert w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie. W murach świątyni zabrzmi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcami utworu będą Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Paulina Oseńko – alt, Rafał Grozdew – tenor, Andrzej Gładysz – bas oraz Orkiestra Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej i Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod dyrekcją Dominika Mielki.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków na pomoc Ukrainie. Na wydarzenie zaprasza Akademickie Stowarzyszenie Kulturalne im. dra Michała Hajnosa.

W niektórych diecezjach wielkopostne wydarzenia nawiązujące do sytuacji w Ukrainie już się odbyły. Ulicami Koszalina 1 kwietnia po zmroku przeszła miejska Droga Krzyżowa. Rozważania Drogi Krzyżowej – czytane po polsku i ukraińsku – zawierały wymowne skargi, żale i modlitwy za krzyżowanych współcześnie. Idąc za krzyżem, uczestnicy zatrzymywali się przy świątyniach obrządku wschodniego.

W przestrzeni sakralnej bydgoskiej katedry św. Marcina i Mikołaja w ramach koncertu „O pokój” wybrzmiały dzieła Haendla, Pergolesiego, Webbera, Blachy. – Nasz koncert stanowi wołanie do Wszechmogącego Boga o pokój na świecie, Ukrainie ale najpierw o pokój w zatrwożonych, ludzkich sercach. Jako wykonawcy pragniemy również uczcić pamięć tych, którzy zginęli w toczącej się wojnie, szczególnie dzieci – powiedział organista Krzysztof Fryska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze