Wielka Brytania: kolejni przedsiębiorcy skazani za odmowę promocji grup LGBT 

Odmowa udekorowania tortu sloganem promującym polityczne postulaty aktywistów grup LGBT stała się podstawą do orzeczenia przed Sąd Apelacyjny, że właściciele piekarni Ashers Bakery Company złamali prawo. 

Orzeczenie to było możliwe, ponieważ w Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy antydyskryminacyjne. Ingerują one w relacje między kontrahentami, przez co znacznie ograniczają wolność gospodarczą i swobodę umów. Państwo McArthur, właściciele piekarni, to chrześcijanie, których ideałem jest prowadzenie rodzinnej działalności w zgodzie z wyznawanymi wartościami. Jedną z nich jest obrona prawnej tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Drugą stroną sporu jest promujący polityczne postulaty ruchu LGBT grupy QueerSpace, aktywista Gareth Lee. 

Wszystko zaczęło się 4 maja 2014 r., kiedy to Gareth Lee zamówił wykonanie tortu w Ashers Bakery Company Limited, nie podając szczegółów zlecenia. Cztery dni później sprecyzował je. Mowa była o torcie z logotypem organizacji QueerSpace, które przedstawia postacie Berta i Ernie. Towarzyszyć im miał tytuł „Support Gay Marriage” (wspieram małżeństwa homoseksualne). Miał to być tort na przyjęcie z okazji zakończenia kampanii „Tydzień przeciw homofobii” w Irlandii Północnej popierającej postulaty politycznych grup LGBT. 12 maja jeden z właścicieli poinformował, że nie może zrealizować zamówienia ze względu na wartości chrześcijańskie, na jakich oparta jest polityka ich rodzinnego biznesu. Zleceniodawca dostał zwrot pieniędzy i zapewnienie, że zamówienie zostanie zrealizowane przez inną firmę. 

Pomimo tych zapewnień Gareth Lee wniósł pozew za niewywiązanie się z zawartej umowy i niedozwoloną dyskryminację. Sąd Apelacyjny obciążył państwa McArthur grzywną w wysokości 700 euro i zobowiązał ich do poniesienia kosztów sądowych. Odwołali się oni od tej decyzji, jednak 24 października 2016 r., na podstawie obowiązujących przepisów, sąd orzekł, że dokonano dyskryminacji. 

Przepisy antydyskryminacyjne w Wielkiej Brytanii mają zastosowanie także w relacjach między klientem a usługodawcą. Również Komisja Europejska dąży do zaaprobowania projektu tzw. piątej dyrektywy równościowej, która przewiduje podobne rozwiązania. Już teraz sprzeciw wobec tych dążeń wyraziła Polska, inne państwa członkowskie i wiele organizacji pozarządowych. 
 
W Polsce głośna była ostatnio sprawa łódzkiego drukarza, który odmówił wykonania zlecenia promującego postulaty polityczne LGBT. Stałą się ona początkiem kampanii na rzecz usunięcia z polskiego prawa tych przepisów, które wykorzystuje się do wywierania ideologicznej presji i ograniczania wolności gospodarczej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze