Widok na katedrę św. Pawła w Londynie, fot. unsplash

Wielka Brytania: w kościołach katolickich zawieszono msze z udziałem wiernych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W kościołach katolickich w Anglii i Walii wstrzymane zostało w piątek do odwołania odprawianie mszy z udziałem wiernych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zgodnie z zaleceniem Kościoła Katolickiego Anglii i Walii, msze powinny w dalszym ciągu odbywać się codziennie, ale tylko z udziałem kapłana, wierni powinni je śledzić przez internet. Na czas epidemii powinny zostać przełożone chrzty, pierwsze komunie oraz bierzmowania, natomiast śluby, jeśli nie mogą być odłożone, powinny zostać ograniczone do księdza, pary młodej oraz najbliższej rodziny.

>>> Papież o pandemii: nie lękajcie się!

fot. EPA/WILL OLIVER

Wytyczne mówią także, że księża nie powinni odwiedzać osób odbywających kwarantannę, ale powinni udzielać potrzebującym wsparcia duchowego przez telefon. W trakcie epidemii księżą mogą spowiadać, ale z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Jeśli chodzi o pogrzeby, uroczystości żałobne muszą zostać ograniczone do cmentarzy lub krematoriów, zaś msze żałobne za zmarłych muszą zostać przełożone do czasu zniesienia restrykcji.

>>> Z Polski płynie gorąca i nieustająca modlitwa za świat w dobie pandemii

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa wiele aspektów naszego życia musi się zmienić. Dotyczy to również sposobu, w jaki publicznie wyrażamy naszą wiarę. (fragment listu biskupów)

Podobne ograniczenia wcześniej w tym tygodniu wprowadziły Kościół katolicki w Szkocji oraz Kościół Anglii. Ten ostatni wydał dodatkowo w czwartek wytyczne, zgodnie z którymi w ślubach może brać udział maksymalnie pięć osób – pastor, para młoda i dwoje świadków, zaś w chrzcinach – sześć – pastor, dziecko, rodzice i rodzice chrzestni.

>>> Penitencjaria Apostolska: rozgrzeszenie ogólne tylko w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci

Turyści przed Pałacem Buckingham, fot. EPA/WILL OLIVER

Zobacz także
Wasze komentarze