Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Stan epidemii w Polsce

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili stan epidemii w Polsce.

>>> Koronawirus w Polsce – 20 marca na żywo

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział: „Mam nadzieję, że po świętach Wielkiej Nocy będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania. (…) Wprowadzamy stan epidemii”. Do Wielkanocy nie będą działały szkoły – uczniowie wrócą do szkolnych ławek najwcześniej po świętach. Minister edukacji zapowiedział, że od 25 marca nauczyciele będą mieli obowiązek realizowania online podstawy programowej. Nie zmieniają się terminy egzaminów i kalendarz roku szkolnego.

Wprowadzenie stanu epidemii nie wpływa na termin wyborów prezydenckich – odbędą się 10 maja. Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii? Minister Szumowski: „Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię”.


Fot. PAP/Grzegorz Michałowski„Tygodnie pełnej społecznej dyscypliny” – mówi o nadchodzącym czasie premier RP. Morawiecki dziękował też wszystkim za solidarność międzypokoleniową.Premier ogłosił też, że kara za złamanie kwarantanny zostaje podwyższona z 5 000 zł do 30 000 złotych.

„Wiemy, że trudno jest funkcjonować w okresie kwarantanny. To trudny i ciężki czas, z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, możemy uratować komuś życie” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz także
Wasze komentarze