Wielkanocne śniadania dla potrzebujących [LISTA]
Z okazji świąt Wielkanocnych Caritas diecezjalne zgodnie z tradycją organizują w całym kraju w Wielką Sobotę lub niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego świąteczne śniadania dla najuboższych. Wsparcie otrzyma ok. 50 tysięcy osób.
Najczęstszą formą wsparcia osób potrzebujących w okresie świątecznym są paczki, posiłki w placówkach Caritas czy śniadania wielkanocne. Wsparcie ze strony Caritas w Polsce przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego otrzyma ok. 50 tysięcy osób.
Dzięki jednemu z darczyńców 4 tony artykułów spożywczych posłużą m.in. do przygotowania świątecznego posiłku dla 300 seniorów. Wśród przekazanych produktów były: jajka, kiełbasa, chrzan, żur, majonez, ogórki, kukurydza, groszek i owoce w puszce, ser żółty, dżem, czekolada, herbata, ciasto wielkanocne, cukier i bakalie.
Poznań
Jedno z największych spotkań świątecznych odbędzie się w tym roku w Poznaniu, gdzie Caritas Archidiecezji Poznańskiej planuje ugościć ok. 1500 osób. „Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy od uroczystej mszy świętej o godz. 8.30 w ogrodzie Sióstr Elżbietanek, nieopodal Jadłodajni. Natomiast w okolicach godziny 10.00 zamierzamy wspólnie usiąść do wielkanocnego stołu z osobami potrzebującymi oraz wydawać świąteczne pakiety” – napisali organizatorzy.
Każdy może się włączyć i wesprzeć to dzieło. Organizatorzy zachęcają do upieczenia np. dodatkowej babki wielkanocnej i przekazania jej do jadłodajni w Wielki Piątek lub Wielką Sobotę przy ul. Łąkowej 4. Caritas Poznań prowadzi też zbiórkę finansową pod adresem www.caritaspoznan.pl/sniadanie.
Świąteczne spotkanie dla samotnych potrzebujących i bezdomnych przygotowuje też fundacja Barka, która przygotowuje dwa wielkanocne spotkania, zaprosi potrzebujących nie tylko w Niedzielę Wielkanocną, ale też w Wielkanoc prawosławną.
Elżbieta Malik z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka poinformowała, że świąteczne śniadanie to okazja do wsparcia i wspólnego świętowania dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności.
Od wybuchu wojny w Ukrainie Barka przygotowuje się również do Wielkanocy prawosławnej dla gości z Ukrainy, którzy przed wojną znaleźli schronienie w Poznaniu. Spotkanie planowane jest na niedzielę 16 kwietnia. Potrzeby są ogromne, dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie tych wydarzeń. (Elżbieta Malik, Fundacja Barka)
Przedstawiciele Barki proszą o przekazywanie produktów żywnościowych. Potrzebne są m.in. biała kiełbasa, kiełbasa śląska lub Frankfurt erki, wszelkie szynki, pasztety pieczone lub pakowane pojedynczo, schab oraz babki. Informacje na temat możliwości wsparcia można znaleźć na stronie internetowej barka.org.pl.
Lublin
1000 potrzebujących będzie mogło wziąć udział w wielkanocnych śniadaniach w Radomiu oraz w Lublinie. W Wielką Sobotę na placu Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15 o godz. 11.00 oraz w Jadłodajni im. Matki Teresy z Kalkuty przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie odbędą się spotkania świąteczne dla najbardziej potrzebujących. W wydarzeniu swoją obecność zapowiedział metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. „Każdy, kto przyjdzie otrzyma bilet wstępu, który będzie jednocześnie uprawniał do odbioru paczki” – poinformowała Caritas diecezjalna. Zaapelowała do wolontariuszy o wsparcie w przygotowaniu wydarzenia.
Regionalne Caritas przygotowują również paczki świąteczne z żywnością. Wsparcie trafi do osób w wieku 40-65 lat, a także seniorów.
>>> Bydgoszcz: 2,5 tys. paczek od Caritas na święta
W dniach 17-18 marca Caritas Polska i Caritas diecezjalne przeprowadziły 22. edycję akcji „Tak. Pomagam!” – zbiórkę żywności dla potrzebujących w mniejszych i większych sklepach w całej Polsce. Udało się zebrać 231 ton żywności w 1847 sklepach. Akcję wspierało 21,5 tys. wolontariuszy, a żywność trafiła do 42 tys. osób niemogących sobie pozwolić na świąteczny posiłek. Od 2011 roku dzięki „Tak. Pomagam!” udało się zebrać ok. 7,5 tys. ton żywności, z której skorzystało ponad 1,2 mln potrzebujących.
Białystok
Około 350 osób ma zasiąść w niedzielę do wielkanocnego śniadania w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku, które będzie tam przygotowane dla osób ubogich i samotnych. Śniadanie organizują Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Miłosierdzia im. Matki Bożej Miłosierdzia. Rozpocznie się w niedzielę o godz. 7.30. Z uczestnikami śniadania spotka się metropolita białostocki abp Józef Guzdek.
Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek przypomniał, że takie śniadanie dla potrzebujących jest organizowane w mieście od lat. Przerwa była w pandemii. „Cieszymy się, że możemy kolejny raz spotkać się z ubogimi naszego miasta, też z osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na 350 posiłków” – mówił dziennikarzom ks. Jerzy Sęczek. Dodał, że jeżeli przyjdzie więcej osób, będą przyjęte i nakarmione, bo to radość móc przeżywać Wielkanoc w dużym gronie.
Przygotowania w Zespole Szkół Katolickich zaczną się już w środę. Młodzież z tej placówki pod opieką nauczycieli przygotowuje salę gimnastyczną. Powstają też świąteczne dekoracje, które pomogą w taj hali stworzyć wielkanocny klimat. Młodsze dzieci ze szkolnej świetlicy przygotowały z papieru duże wiosenne dekoracje: zajączki, kurczaki, ale nie zabraknie też dekoracji religijnych, aby pokazać charakter, istotę i sens Świąt Wielkanocnych – tłumaczyła dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Honorata Kozłowska.
Zapraszamy wszystkich potrzebujących, wszystkich, którzy chcą towarzyszyć początkowi obchodów świąt Wielkiejnocy. Na świątecznych stołach nie zabraknie żurku, białej kiełbasy, chleba, jajek i sałatki warzywnej. Ciasta przygotowuje młodzież z XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. (dyrektor Honorata Kozłowska)
Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej zaznaczył, że potrawy spożywane podczas wielkanocnego śniadania mają symboliczne znaczenie. „Sobie przypominamy, zwłaszcza przez modlitwę błogosławieństwa pokarmów, że spożywanie posiłku jest czynnością świętą, gromadzi wspólnotę – w tym przypadku wierzących, ludzi, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa” – mówił Sęczek. Dodał, że chleb symbolizuje chleb eucharystyczny, mięso to przypomnienie baranka paschalnego, sól chroni przed zepsuciem, a jajka to symbol nowego życia.
>>> Jajo, palma i woda to wielkanocne symbole życia
Przy śniadaniu będą pomagać wolontariusze, chętni mogą się jeszcze zgłaszać. Trzeba wypełnić formularz poprzez np. media społecznościowe Caritasu Archidiecezji Białostockiej.
Łódź
Około 450 osób będzie mogło zasiąść do miejskiego śniadania wielkanocnego w Łodzi. Wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formie w hali EXPO w niedzielę o godz. 12.00, a kolejnych 100 potrzebujących otrzyma paczki ze świątecznymi potrawami, które zostaną dostarczane przed świętami.
Wielkanocne spotkanie organizowane jest w Łodzi z myślą o mieszkańcach, którzy z różnych przyczyn spędzają Wielkanoc w samotności, a chcieliby zasiąść przy wspólnym, świątecznym stole, podzielić się jajkiem i przeżyć ten czas w świątecznej atmosferze.
To będzie także okazja do złożenia sobie świątecznych życzeń i rozmowy z drugim człowiekiem. Taka możliwość spotkania na żywo w okresie wielkanocnym pojawia się w tym roku po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Łodzi do udziału w tym wydarzeniu. (p.o. dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Piotr Kowalski)
Miejskie śniadanie wielkanocne odbędzie się w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO przy al. Politechniki 4 w wielkanocną niedzielę o godz. 12.00, gdzie przy wspólnym stole zasiądzie razem 450 osób i w mobilnej w postaci 100 paczek dla potrzebujących, z przygotowanymi świątecznymi potrawami, które będą dostarczane od czwartku 6 kwietnia do soboty 8 kwietnia do wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn pozostaną w trakcie Wielkanocy w mieszkaniach i domach.
Nie zapominamy o tych, którzy z powodu m.in. stanu zdrowia, niepełnosprawności lub wieku pozostaną w czasie Wielkanocy w domach i mieszkaniach. Do tych osób dotrą tuż przed świętami wolontariusze wraz z paczkami wypełnionymi gotowymi potrawami. (Piotr Kowalski)
Spotkanie w hali EXPO będzie miało charakter ekumeniczny – zostaną zaproszeni na nie duchowni różnych wyznań, nie tylko obrządku katolickiego, ale także prawosławnego i protestanckiego.
Uczestnicy zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego śniadania wielkanocnego będą mogli skosztować m.in. białego barszczu, jajek, kiełbasy, owoców, ciast, w tym tradycyjnych babek wielkanocnych oraz słodkości w postaci czekoladowych jajek i zajączków. Na stołach w hali EXPO pojawią się także sałatki i wędliny. Potrawy w rozwożonych paczkach zostaną hermetycznie zapakowane. W paczkach znajdą się dodatkowo świąteczne kartki przygotowane przez dzieci z łódzkich przedszkoli.
Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Miasta Łodzi i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z Centrum Służby Rodzinie i ze Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie”.
Wielkanoc to szczególny czas nadziei, dlatego dołożymy wszelkich starań, by poprzez organizację wspólnego śniadania wielkanocnego realnie podzielić się tą nadzieją z osobami samotnymi i ubogimi, znajdującymi się w różnego rodzaju kryzysach. Taką nadzieję przynosi nie tylko pomoc materialna, ale również, a może nawet przede wszystkim, zapewnienie okazji do bycia razem. (dyrektor Centrum Służby Rodzinie ks. Arkadiusz Lechowski)
Gdańsk, Sopot, Gdynia
W Trójmieście także zostaną zorganizowane uroczyste śniadania wielkanocne dla samotnych i potrzebujących. Na stołach pojawią się tradycyjne wielkanocne potrawy. Nie zabraknie też podarunków dla gości.
Śniadanie wielkanocne organizowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej rozpocznie się w sobotę o godz. 9 w Hali 100-lecia Sopotu. Jak podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć, każdy jest mile widziany. „Jest to szczególna chwila, kiedy chcemy tą naszą osobistą radość wielkanocną przekazywać drugiemu człowiekowi, bo każda radość domaga się tego, aby dzielić się nią z innymi” – powiedział.
W Gdańsku śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących odbędzie się w sobotę o godz. 12 na placu przy ul. Świętojańskiej obok Bazyliki św. Mikołaja. Jak przekazał Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, po raz pierwszy przygotują je wspólnie restauratorzy i hotelarze z Polskiej Izby Gospodarczej oraz Kuchnia św. Mikołaja, działająca przy Duszpasterstwie Akademickim „Górka”.
„W tym roku na potrzebujących czekać będą tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich 1000 jaj, bigos, żurek i biała kiełbasa. Śniadanie odbędzie się w namiocie, w którym ustawione zostaną stoły i ławki. Rozpocznie się ono od poświęcenia pokarmów” – poinformował i dodał, że duszpasterstwo „Górka” planuje również przygotować paczki z rzeczami codziennego użytku, które zostaną przekazane do ośrodków pomocy, takich jak schroniska dla osób w kryzysie bezdomności czy domy samotnych matek.
Śniadanie wielkanocne w Gdyni odbędzie się w niedzielę o godz. 8 w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kopernika 34. W przygotowanie gdyńskiego śniadania wielkanocnego zaangażowali się pracownicy Centrum Aktywności Seniora oraz Gdyńskiego Centrum Sportu. Pomogą im wolontariusze zaprzyjaźnieni z Centrum Aktywności Seniora oraz harcerze Okręgu Pomorskiego ZHR i parafialny zespół Caritas działający w kościele oo. Franciszkanów.
Katowice, Warszawa
Po trzyletniej, spowodowanej pandemią przerwie tegoroczne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych znów odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – poinformowała Fundacja Wolne Miejsce, organizator wydarzenia.
„Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa” – przyznał prezes Fundacji Mikołaj Rykowski. „Naszą służbą poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te stają się prawdziwie rodzinne” – ocenił.
Chciałbym, aby w Polsce takie wydarzenia były normą, żeby w święta, kiedy są osoby, które nas potrzebują, żebyśmy byli z tymi osobami. To wydaje się trudne tylko z pozoru. (Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce)
Fundacja dostała wiadomość od prezydenta Andrzeja Dudy, że przekaże on kawę, herbatę i słodycze na Śniadanie Wielkanoce dla Samotnych w Polsce. „Jesteśmy coraz bardziej zaskakiwani takimi miłymi wiadomościami. Ale dlaczego to się dzieje? Dlatego, że my naprawdę pomagamy ludziom” – zapewnił prezes Wolnego Miejsca. Wyjaśnił, że Fundacja pomaga, często nie relacjonując tego na bieżąco w mediach społecznościowych, np. po trzęsieniu ziemi w Turcji przygotowywała tam na miejscu po 10 tys. posiłków dziennie. Wskazał, że jest to możliwe, dzięki rosnącej liczbie ludzi, którzy chcą czynić dużo dobrego dla innych.
Zapowiedział, że tegoroczne Śniadanie dla Samotnych – organizowane przy wsparciu m.in. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wielu należących do niej miast – rozpocznie się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym o godz. 9 (drzwi będą otwarte od godz. 8). „Postaramy się, aby MCK było cudownie przystrojone” – zadeklarował.
Dziękujemy darczyńcom za to, że będzie pyszne jedzenie, będą pyszne żurki na bogato z kiełbaską, z jajeczkami, będą oczywiście sałatki jarzynowe, kiełbaski smażone z cebulką, będą ciasta, kawa, herbata, no i upominki – cieszymy się, że będziemy mogli obdarować naszych gości upominkami przy wyjściu. Będzie też program artystyczny – wracamy już po covidzie do normalności: będą śpiewy, spektakle teatralne, będzie naprawdę dużo się działo. Więc nawet jeśli ktoś chciałby być na tej Wielkanocy, a nie jest osobą samotną, potrzebującą, ale chce z rodziną spędzić tę Wielkanoc inaczej, pokazać swojej rodzinie, że można wyjść poza granicę swojego mieszkania – serdecznie zapraszamy. (prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski)
Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła ze spotkań organizowanych od lat przez Rykowskiego, który przez lata prowadził lokal gastronomiczny w Parku Śląskim. Początkowo, ponad dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na Wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.
Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem także Katowic i kolejnych okolicznych miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia, organizowane początkowo równolegle w kilku miastach tworzonej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.
W 2019 r., wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca przy wsparciu Metropolii zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne, a potem Wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W dwóch ostatnich latach, w czasie pandemii, Wigilie oraz śniadania wielkanocne dla samotnych odbyły się w innej formule: przedstawiciele fundacji, przy wsparciu wolontariuszy, dowozili paczuszki ze świątecznymi posiłkami i upominkami potrzebującym.
Tegoroczne wydarzenie wielkanocne zaplanowane jest na ponad 2,5 tys. osób, a w jego przygotowaniach bierze udział blisko 150 wolontariuszy. Szefowa kuchni wraz z kucharzami, wolontariuszami i uczniami szkół gastronomicznych zaczęli działać już tydzień przed Wielkanocą. Nadal potrzebna jest jednak pomoc w kuchni, przy dekoracjach hali, ustawianiu stołów, transporcie darów, pracach porządkowych, a także w dziale kelnerskim, podczas samego wydarzenia. Fundacja zamieszcza najważniejsze informacje dot. organizacji Śniadania Wielkanocnego, spotkań wolontariuszy i zbiórek produktów na swoim profilu facebookowym.
W tym roku przedsięwzięcie będzie organizowane w Polsce w ok. 30 miastach, m.in w Warszawie. A także w Ukrainie, w prawosławną Wielkanoc – 15 kwietnia w Kijowie i 16 kwietnia we Lwowie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |