Warszawa, 01.04.2018. Tradycyjne, rodzinne œniadanie u pañstwa Pietruszków w Warszawie, 1 bm. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Wielkanocne śniadania dla samotnych i ubogich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jajka, wędliny, żur i ciasta znajdą się na świątecznym stole, do którego będzie mogło zasiąść ponad 600 samotnych i ubogich osób. Tradycyjne śniadania w niedzielę wielkanocną przygotowały Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka.

„Rozpoczynamy czas głębokiej refleksji nad ludzkim życiem. Staramy się, aby w Święta Wielkanocne nikt nie czuł się samotny. To ważne, by stworzyć osobom ubogim przestrzeń, w której poczują się jak w rodzinie” – podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Marcin Janecki.

Wielkanocna barka
Podczas wielkanocnego śniadania organizowanego przez Caritas, do wspólnego stołu będzie mogło zasiać nawet 200 osób. Na stole pojawią się wędliny, kiełbasa, jaja i ciasta. Świąteczny posiłek, który odbędzie się w jadłodajni u sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej, zostanie poprzedzony mszą św. w parafii p.w. Bożego Ciała w Poznaniu.

Stół na kilkaset osób przygotuje też poznańska Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Do wspólnego posiłku będzie mogło tam zasiąść ok. 400 osób. Jak tłumaczy Elżbieta Malik z Fundacji Barka, zaproszenie kierowane jest „szczególnie do osób ubogich, samotnych, ale także do rodzin wielodzietnych”. „Niech wzajemna obecność, ale i po prostu wspólny posiłek wzmocnią nas fizycznie i duchowo” – podkreśliła. Wielkanocne śniadanie organizowane przez Barkę odbywa się w siedzibie fundacji, przy ul. św. Wincentego 6/9.

Łódź: spotkanie u Brata Alberta
Śniadanie wielkanocne dla podopiecznych Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przygotowano w Schronisku dla Bezdomnych przy ul. Szczytowej w Łodzi (zdjęcia: Grzegorz Michałowski, PAP)

Białystok: przy żurku z biskupem
Około 250 litrów żurku, 100 kg pasty jajecznej, 200 kg sałatki jarzynowej, 100 kg wędlin i 500 bab wielkanocnych – to tylko część potraw przygotowanych na świąteczne śniadanie dla potrzebujących w Białymstoku. Gościom – ludziom bezdomnym, starszym i samotnym – życzenia złożył nowy arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda.

Podobne śniadania odbyły się także w innych miastach Polski.

Galeria (5 zdjęć)
Wielkanocne śniadania dla samotnych i ubogich
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze