Wielkanocne śniadanie dla ponad 7 tys. uchodźców z Ukrainy
Ponad 7 tys. uchodźców z Ukrainy planują ugościć hotele i obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego podczas akcji „Śniadania Wielkanocne” organizowanego wspólnie z Caritas. Wydarzenie odbędzie się w różnych częściach kraju 24 kwietnia – w dniu, w którym przypada Wielkanoc Kościołów wschodnich.
„Dla wielu osób z Ukrainy najbliższe Święta Wielkanocne będą pierwszymi obchodzonymi z daleka od domu, a często również bez najbliższych członków rodziny, którzy zostali, aby bronić kraju. Wiemy, że dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, będzie to bardzo trudny czas, dlatego wspólnie z Caritas zapraszamy 24 kwietnia osoby z Ukrainy, które uciekły przed koszmarem wojny, na „Śniadania Wielkanocne” do naszych hoteli – powiedział prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.
>>> Klerycy z Ełku pojechali do Przemyśla, by pomagać uchodźcom
Tradycyjne menu ukraińskie
„W całej Polsce dajemy do dyspozycji ponad 50 naszych obiektów i hoteli. Mamy nadzieję, że wszystkie one będą zajęte. W Warszawie planujemy Śniadanie Wielkanocne dla ponad 1 tys. gości z Ukrainy” – powiedział Gheorghe Marian Cristescu.
Wyjaśnił, że wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do osób, które nie znalazły schronienia w domach Polaków czy swoich rodaków i przebywają w różnego rodzaju ośrodkach. „Ci, którzy goszczą Ukraińców u siebie, zapewne sami będą chcieli przygotować dla nich świąteczny posiłek, ponieważ jest to doskonała okazja do pogłębienia relacji” – dodał prezes PHH. Zaznaczył, że obchody Świąt Wielkanocnych „to jest dobry moment, żeby zaakcentować solidarność 38 mln Polaków, którzy wspierają naród Ukraiński”.
Prezes PHH zapewnił, że w czasie świątecznego śniadania na stole będzie tradycyjne menu ukraińskie przygotowane przez pracowników, którzy sami urodzili się na Ukrainie.
„Chcemy, żeby potrawy smakowały podobnie, jak w ich rodzinnym domu” – powiedział Gheorghe Marian Cristescu.
Zastępca dyrektora Caritas Polska br. Cordian Szwarc zaznaczył, że przedsięwzięcie wspaniale wpisuje się w ideę Dnia Dobra, który będziemy obchodzić właśnie 24 kwietnia pod hasłem „Miejsca, które są domem”.
„Wielkanoc w Kościele prawosławnym przypada, w dzień, kiedy w Kościele katolickim obchodzimy Niedzielę Bożego Miłosierdzia, która jest świętem patronalnym Caritas. Dla nas będzie to okazja, aby zasiąść do stołu razem z uchodźcami z Ukrainy i wspólnie świętować, uczyć się bliskości i uważności na drugiego człowieka” – powiedział br. Cordian Szwarc.
Caritas będzie koordynować zapraszanie gości
Zaznaczył, że ze świętowania Paschy rodzi się nadzieja, którą przynosi Zmartwychwstały Jezus. „On jest tym, który niszczy wszelkie zło” – podkreślił duchowny.
Obiekty PHH zlokalizowane są zarówno w dużych miastach – takich jak: Warszawa, Rzeszów, Gdańsk, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Wrocław, Toruń, Łódź czy Szczecinie, jak również w mniejszych miejscowościach w Polsce, w tym także atrakcyjnych turystycznie rejonach nadmorskich i górskich. Zapraszanie gości z Ukrainy będą koordynowały diecezjalne Caritas. Gheorghe Marian Cristescu zapewnił, że na śniadaniu wielkanocnym w większości obiektów PHH będą także obecnie duchowni różnych wyznań. „Liczymy, że przyjdą księża grekokatoliccy oraz prawosławni, a także katoliccy, którzy mocno zaangażowali się w tę akcję” – powiedział Cristescu. Zależy nam, żeby modlitwa była w języku ojczystym tych, którzy będą uczestniczyć w „Śniadaniu Wielkanocnym” – dodał ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |