fot. pixabay

Wielkopolskie: od dziś można znów podróżować pociągami prowadzonymi przez parowóz

Od soboty pasażerowie w Wielkopolsce znów mogą jeździć rozkładowymi pociągami prowadzonymi przez parowóz. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku podróż takim składem będzie można spędzić przy obiedzie – w wagonie restauracyjnym z epoki.

Podobnie jak w poprzednim roku poznaniacy i turyści będą się mogli latem wybrać pociągiem prowadzonym przez parowóz atrakcyjną malowniczą trasą wokół stolicy regionu.

W sobotę po raz pierwszy w tym roku, po trwającej od grudnia przerwie, rozkładowym pociągiem z parowozem można pojechać na trasie między Poznaniem a Wolsztynem. Od poniedziałku w dni robocze skład taki będzie kursował na linii Wolsztyn – Leszno. Pociągi jeżdżą w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich.

fot. pixabay

>>> Maszynista: drażni mnie, gdy ludzie myślą, że pociąg jedzie sam

Jak powiedział PAP dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz, pociągi wznowiły kursy, bo w piątek podpisana została nowa umowa z wielkopolskim przewoźnikiem.

Wyjaśnił, że podobnie jak przed rokiem kilkutygodniowa przerwa w kursowaniu pociągów prowadzonych przez parowóz wynikała z liczby zakontraktowanych w ub. r. kilometrów, jakie miały przejechać te składy. Podpisana na obecny rok umowa dotyczy takiej samej liczby kilometrów co w 2019 r.

Marszałkiewicz zdradził PAP, że w tym roku chciałby nabyć pięć całorocznych, przystosowanych do jazdy z parowozami, wagonów osobowych oraz wagon restauracyjny.

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż siedząc w takim wagonie przy obiedzie zamówionym z karty dań – tak jak to było kiedyś” – powiedział.

W tegorocznych planach wolsztyńskiej instytucji jest też remont budynków i obrotnicy. W poprzednich miesiącach Parowozowni Wolsztyn udało się przeprowadzić kapitalny remont całej bocznicy, Parowozownia pozyskała też dwa kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A, które obecnie wożą pasażerów.

Holandia: festiwal parowozów zgromadził tłumy ich wielbicieli. fot. EPA/Remko de Waal

Marszałkiewicz zapewnił, że także w tym roku w rozkładzie znajdą się planowane na miesiące letnie kursy składem z parowozem wokół Poznania. Podkreślił, że w minionym roku takie cosobotnie przejazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów – nie tylko mieszkańców stolicy regionu.

>>> Odwołasz wizytę u lekarze czy spóźnisz się na randkę? Olga Gitkiewicz „Nie zdążę” [RECENZJA]

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym „Piękną Helenę” – parowóz Pm36-2 z 1937 roku, oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku. W swojej kolekcji posiada też około 20 historycznych wagonów, a także inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 roku.

Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze