Organy z sanktuarium na Świętej Górze po restauracji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Blisko 930 tys. zł kosztowało odrestaurowanie organów z bazyliki na Świętej Górze koło Gostynia (Wielkopolskie). Odnowiony instrument poświęci w sobotę wieczorem metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, po mszy odbędzie się inauguracyjny koncert.

Gospodarzem sanktuarium maryjnego na Świętej Górze jest Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri. Modernizacja instrumentu była możliwa dzięki pozyskaniu przez księży filipinów funduszy unijnych. Ekonom klasztorny ks. Jakub Przybylski przypomina, że organy dla świątyni stworzył w połowie XVIII w. Bernard Zintner z Głogowa. Zniszczony w XX wieku instrument został zastąpiony instrumentem elektronicznym.

Zdjęcie: organy w sanktuarium w Gostyninie. Za organizację remontu, przygotowanie funduszy odpowiedzialna była Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

– Przez lata staraliśmy się o to, by do świątyni wróciły prawdziwe, „żywe” organy – orkiestra aniołów, dusza świątyni. Rekonstrukcja instrumentu została przeprowadzona pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie organomistrzostwa prof. Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach. Prace przez ostatni rok wykonywała wielkopolska firma – mówi ksiądz Przybylski.

Podkreślił, że świątynia jest nie tylko centrum duchowym, ale i kulturalnym; od 12 lat na Świętej Górze odbywa się Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.

– Naszym celem było zachowanie wszystkich historycznych, zabytkowych głosów, rejestrów piszczałek i rekonstrukcja tego, co zostało utracone przez zawieruchę historii. To instrument wielkiej klasy, w całości mechaniczny, 25 głosowy instrument organowy o dyspozycji brzmieniowej barokowej o unikatowych walorach muzycznych. Z powodzeniem będzie służył dla celów liturgicznych, ale też koncertowych i do nagrań płytowych – powiedział ksiądz Przybylski.

Przyznał, że rekonstrukcja była bardzo trudnym przedsięwzięciem m.in. na konieczność utrzymania stosunkowo krótkiego czasu realizacji. – Wyzwaniem była też kwestia akustyki wnętrza; to jest rotunda, kilka połączonych przestrzeni. Musieliśmy zaufać prof. Gembalskiemu, który dobrał odpowiednie parametry rekonstruowanego instrumentu, by efekt był jak najlepszy –

To będzie jeden z wybitniejszych instrumentów barokowych w Polsce
Po mszy świętej i poświęceniu instrumentu przez abp. Gądeckiego odbył się godzinny koncert organowy w wykonaniu prof. Gembalskiego.

Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze podjęła się realizacji projektu „Przywrócenie i popularyzacja XVII-w. muzycznej tradycji filipińskiej na Św. Górze poprzez digitalizację świętogórskiego archiwum muzycznego, rekonstrukcję organów, renowację ołtarzy, przebudowę i remont amfiteatru wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość całego przedsięwzięcia przekroczyła 4,38 mln zł. Wartość unijnego dofinansowania to ponad 3,72 mln zł. Projekt uzyskał wsparcie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Organy z sanktuarium na Świętej Górze po restauracji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze