Wielokulturowa Noc Muzeów w Poznaniu

Noc Muzeów to wydarzenie, które otwiera drzwi do wielu miejsc w Poznaniu. O niektórych mieszkańcy miasta nie mieli wcześniej pojęcia.

Noc Muzeów to akcja, w którą włącza się wiele miast w Polsce. Są to między innymi Warszawa, Wrocław, Łódź i Poznań. Mieszkańcy mogą w tym czasie bezpłatnie odwiedzić miejsca, do których z reguły nie zaglądają zbyt często. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Komunikacji Miejskiej, Pracownia Muzeum Ziemi to tylko niektóre z placówek, które tej nocy przyjęły tłumy odwiedzających.

Uśmiechnięta twarz islamu
Swoje drzwi dla odwiedzających otworzyło również Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. Islam zazwyczaj źle nam się kojarzy. W mediach często słyszymy o zamach terrorystycznych, a niestety większość z nich kojarzy nam się z ekstremalnym islamem. Trudno się temu dziwić. Wiele środowisk muzułmańskich się radykalizuje. Sami wyznawcy islamu przyznają, że to duży problem dla ich religii. Interpretowanie niektórych wersetów Koranu jako wzywanie do nienawiści i przemocy niewątpliwie wpływa na zjawisko terroryzmu choćby na Bliskim Wschodzie, czy w Nigerii, a od kilkunastu lat również w Europie. Otwarty meczet i witający nas u progu imam, to uśmiechnięta twarz islamu, którą zna bardzo niewielu z nas.


Horyzont spotkania
Warto spotkać się z muzułmanami, bo tylko spotkanie może rozwiać nasze iluzje na temat drugiego człowieka czy nawet całego środowiska. W poznańskim meczecie pojawiło się wielu ludzi, którzy mieli okazję zobaczyć jak wygląda modlitwa muzułmanów, spróbować arabskich przysmaków, a panie mogły nawet nauczyć się jak wiązać hidżab. Zbyt często kierujemy się stereotypami. Wpatrzeni w telewizję lub ekrany naszych komputerów czy smartfonów możemy co najwyżej poznać czyjeś wyobrażenie o islamie. Ks. Tischner podkreślał, że w spotkaniu chodzi o spotkanie „twarzą w twarz”, bo twarz to prawda o człowieku, jego historii i jego przekonaniach. Bez tego kontaktu poznanie i wzajemne zrozumienie jest niemożliwe.

Wielokulturowo
Nie zabrakło innych religijnych i wielokulturowych wątków. W ramach Nocy Muzeów 2017 odbyła się również „Wycieczka śladami poznańskich Żydów”. Trasa wycieczki wiodła głównie przez Stare Miasto w Poznaniu, po jego dawnej dzielnicy żydowskiej. Poznańska gmina żydowska była niegdyś jedną z największych i najważniejszych w Polsce. Mieszkańcy Poznania przez Noc Muzeów mogli więc nie tylko odwiedzić poszczególne placówki. Mogli przede wszystkim poznać bliżej kulturę i historię swojego miasta, w tym także poznać mniejszości, które zamieszkiwały i zamieszkują stolicę Wielkopolski.

Noc Muzeów burzy jeszcze jeden stereotyp. Odwiedzanie ich wcale nie musi nam się kojarzyć z nudą lub szkolną wycieczką, z której zazwyczaj niewiele zapamiętujemy. Wizyta w muzeum może być okazją do spotkania i poznania tego, co wcześniej wydawało nam się odległe.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze