epa05977066 A Martin Luther statue stands in the city center of Wittenberg, Germany, 20 May 2017. Wittenberg is celebrating the 'Gates of Freedom’ event from 20 May 2017 to 10 September 2017, on the occasion of the 500th Anniversary of the Lutherian Reformation. EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.

Wittenberga: otwarto światową wystawę poświęconą Reformacji

Uroczystym nabożeństwem na rynku w „mieście Lutra” Wittenberdze otwarto Światową Wystawę Reformacji, która ukazuje owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim. W czasie trwającej do 10 września ekspozycji pod hasłem „Bramy wolności” w centrum miasta planowanych jest ok. dwóch tysięcy wydarzeń w 15 kręgach tematycznych.

Pomnik Marcina Lutra w Wittenberdze

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Reformacja stanowi „antidotum w czasach, gdy ludziom grożą wykluczenia i nacjonalizmy”. Jego zdaniem, oddziaływanie Reformacji nie wyczerpało się, jest bardzo aktualne i dotyczy nas wszystkich. Dziś – jak widać – stało się znowu atrakcyjne zamykanie bram, zamiast je na nowo otwierać. Można temu przeciwstawić niektóre odważne inicjatywy związane z Reformacją, mówił prezydent Niemiec zwracając uwagę na potrzebę „wielu większych i mniejszych reformacji, aby odważnie przywracać do życia obietnice równości i poszanowania”. Wtedy mogliby ludzie wyzwolić się ze strachu i rozwijać świat na lepsze.

Według Steinmeiera Reformacja udowodniła, jak poszanowanie i akceptowanie wyznawców innej wiary zakończyły „wojnę wyznaniową” i jak „człowiek potrafi pokonać nietolerancję i przemoc szerzone w imię religii”.

Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm, powiedział, że nigdy nie można żyć Kościołem prowincjonalnym. – Jesteśmy częścią jednego, stworzonego przez Boga świata i chcemy dać temu wyraz właśnie tu, w Wittenberdze, stwierdził ewangelicki biskup.

Natomiast ambasadorka EKD ds. obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji biskupka Margot Kässmann, określiła światową wystawę w Wittenberdze jako „serce lata Reformacji 2017”. Odwiedzający to miejsce mogą poznać, co oznacza Reformacja dla współczesnego człowieka, np. w aspekcie duchowości, czy globalizacji, otrzymają też informacje na temat ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, powiedziała Kässmann.

Pod znakiem Reformacji przebiegać też będzie tzw. Kirchentag. Organizowany co dwa lata zjazd Kościołów ewangelickich w Niemczech odbędzie się w Berlinie oraz ośmiu innych miastach w dniach od 24 do 28 maja br. Tego dnia w Wittenberdze odbędzie się centralne nabożeństwo jubileuszowe. Obchody Roku Reformacji zakończą się 31 października 2017 r. serią uroczystości publicznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Za symboliczny początek Reformacji przyjmuje się dzień 31 października 1517 r., gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze