Wielokulturowość, tożsamość narodowa, migracje – przegląd filmowy w Warszawie „Pod wspólnym niebem”

„Pod wspólnym niebem” – pod takim tytułem Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 13 lipca przegląd filmowy, podczas którego będzie można zobaczyć aż 9 produkcji z ostatnich lat (2017-2021) z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. „To okazja dla mieszkańców stolicy, by poznać siebie nawzajem” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Przegląd rozpocznie film „Atlantyda” (2019) ukraińskiego reżysera Walentyna Wasjanowicza. Pokazy w każdą środę aż do 7 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11.

„Otwieramy letni cykl filmowy przybliżający doświadczenia nowych warszawiaków” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – „Jednocześnie filmy, które zaprezentujemy widzom podczas naszego letniego przeglądu, to po prostu świetne, światowej klasy kino”.

>>> 3 wartościowe filmy na weekend [WIDEO]

Doświadczenia osób migrujących

W repertuarze wiele tytułów nagradzanych na świecie i nieznanych dotąd polskiej publiczności, jak np. „The Great Indian Kitchen” w reż. Jeo Baby. Na cotygodniowe spotkanie składa się: wprowadzenie eksperta o godz. 20:15, seans filmowy o godz. 21:00 oraz dyskusja.

„Repertuar skonstruowaliśmy w taki sposób, aby podejmowana problematyka odwoływała się do doświadczeń osób migrujących: poczucia wykorzenienia, kryzysu kulturowej tożsamości, ale i budujących prób kreatywnego odnalezienia się w rzeczywistości nowego kraju” – mówi Mateusz Toma, koordynator przeglądu. – „Pokazom towarzyszyć będą wprowadzenia i dyskusje, a każdy seans, za sprawą zaproszonych gości, stanowił będzie także okazję do międzykulturowego spotkania” – zapowiada.

Fot. EPA/LEONID SCHEGLOV/ BELTA / HANDOUT MANDATORY CREDIT

Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School. Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na „innego”.

Co będzie oglądane?

Poniżej program przeglądu „Pod wspólnym niebem”. Letni przegląd filmowy wystartuje 13 lipca ukraińskim kandydatem do Oscara – „Atlantyda” (2019) w reż. Walentyna Wasjanowycza. To futurystyczna, poruszająca opowieść o żołnierzach i odnajdywaniu sił po wojennej traumie.

20 lipca widzowie przeniosą się do Indii za sprawą filmu „Pewnego razu w Kalkucie” (2021). Oniryczny nastrój tego cichego, ale epickiego dzieła reżyser Aditya Vikram Sengupta splótł z historią prawdziwych ludzi i miejsc ze swojego rodzinnego miasta.

27 lipca na dziedzińcu kamienicy przy Foksal 11 widzowie będą mogli zobaczyć obraz w reżyserii Alexandra Koberidze „Co widzimy patrząc w niebo?” (2021). Lato, piękne, prastare gruzińskie miasto Kutaisi. Na Lisę i Giorgiego, parę u progu miłości, spada tajemnicza klątwa.

3 sierpnia obejrzymy dwa białoruskie dokumenty: „Czysta sztuka” (2019) autorstwa Maksima Szweda opowiadającą o Zaharze Cudinie – streetartowym malarzu, którego prace niespodziewanie zjawiają się w różnych częściach Mińska. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje i dlaczego to robi?

>>> Świat według Hollywood. Jak mądrze oglądać filmy

„Epitafium” (2020) w reż. Wiktora Aśliuka to subtelna opowieść o białoruskiej nekropolii, która na co dzień pogrążona w śmiertelnej ciszy, czasami ożywa. Wieczór zamknie krótki film „Soyka” (2021). Reżyserka Anastasiya Serhiyenia, przybliży nam Annę, żyjącą pod nieustanną presją i podejmującą desperackie kroki, by odnieść sukces w Nowym Jorku. Jednocześnie, Anna tworzy alternatywną historię swojego życia, by zaimponować, mieszkającej wciąż w Białorusi, babci.

10 sierpnia powrócimy do Indii i obejrzymy nagradzany dramat obyczajowy „The Great Indian Kitchen” (2021), w reżyserii Jeo Baby. Jest to historia świeżo poślubionej kobiety, wykształconej tancerki, która stara się być uległą żoną w zaaranżowanym małżeństwie z nauczycielem z tradycyjnej hinduskiej rodziny.

17 sierpnia poznamy „Olgę” (2021) w reż. Elie Grappe. Tytułowa bohaterka to pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, która niedawno przybyła do Szwajcarii. Ukraińska rewolucja (Euromajdan) wkracza z impetem w jej życie i wstrząsa wszystkim.

24 sierpnia widzowie obejrzą gruzińskiego kandydata do Oscara 2022 i najlepszy film na Tribeca Film Festival – Brighton 4th (2021) w reż. Levana Koguashviliego. Kachi, były zapaśnik, rusza w podróż z Tbilisi do Brighton Beach na Brooklynie, aby pomóc swojemu synowi Soso uporać się z hazardowym długiem, co prowadzi do sytuacji równie często komicznych, co tragicznych.

31 sierpnia powrócimy do Białorusi z obrazem Kryształ (2018) w reż. Darii Żuk. Jest to opowieść o Ewelinie, która marzy o przeprowadzce do Chicago, ale i białoruskim społeczeństwie, które wyczekuje lepszej przyszłości.

7 września przegląd filmowy zamknie prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Szczegóły programu: centrumjp2.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze