klimczak pułkownik

Płk Kazimierz Klimczak, fot. youtube.com

Wierny wzór dla młodego pokolenia. Pułkownik Kazimierz Klimczak obchodzi 107. urodziny

Z okazji 107. urodzin płk. Kazimierza Klimczaka, ps. „Szron”, żołnierza II Rzeczpospolitej i powstańca warszawskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza św. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który podkreślił, że życie zasłużonego weterana było wypełnione służbą dla ojczyzny i drugiego człowieka.

Do katedry polowej przybyli przedstawiciele rodziny, przyjaciele i kombatanci, a także młodzież z organizacji patriotycznych.

>>> Pomagała powstańcom. Dziś ma 106 lat [WIDEO]

Prawy człowiek, dobry chrześcijanin

W homilii bp Guzdek przypomniał drogę życiową płk. Kazimierza Klimczaka, podkreślił, że biografia jubilata jest przykładem życia prawego człowieka i dobrego chrześcijanina. – Panie pułkowniku, nie żyłeś dla siebie. Jesteś wspaniałym przykładem dla młodego pokolenia, że życie nabiera sensu i smaku, jeśli jest życiem dla innych, nawet jeśli trzeba płacić za to wysoką cenę – przekonywał.

>>> Ksiądz, który wziął udział w powstaniu warszawskim jako dowódca [ROZMOWA]

Po Eucharystii zebrani udali się pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie młodzież przygotowała transparent z życzeniami 200 lat życia oraz zapaliła race na cześć płk. Kazimierza Klimczaka. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli w imieniu jubilata znicze, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej kwiaty. Życzenia pułkownikowi złożył m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powstaniec warszawski płk Kazimierz Klimczak podczas obchodów swoich 105. urodzin, 15 bm. w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas ceremonii Szef UdSKiOR odznaczył jubilata Medalem „Pro Bono Poloniae”. Fot. PAP/Piotr Nowak

Żołnierz i powstaniec 

Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 r. służył w Wojsku Polskim, w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie nad Bzurą, gdzie został ciężko ranny. Jako inwalida wojenny nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej i rozpoczął służbę w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli i na Ochocie w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. W 2017 r. został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze