fot. cathopic

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” – nowy program duszpasterski

Nowy program duszpasterski pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, omawiał na 391 zebraniu Episkopatu bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Celem programu ma być obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. Realizacja programu rozpocznie się jesienią wraz z początkiem nowego roku liturgicznego.

Temat programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – jak podkreślił bp Andrzej Czaja – jest odpowiedzią na sytuację jaką przeżywa dziś Kościół w Polsce. „Należy tu powiedzieć o kryzysie, jakiego doświadcza Kościół, a wynika on na braku świadomości czym w istocie jest Kościół i z czego wynika jego autorytet. A towarzyszy temu niełatwa sytuacja zewnętrzna w jakiej Kościół się znajduje, jest on ostro krytykowany, czy wręcz można mówić o nastawaniu na Kościół” – wyjaśnił przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa.

bp Andrzej Czaja, fot. episkopat.pl

Wiara w Kościół

– Dzisiaj trzeba przypomnieć wszystkim wiernym, nie wyłączając duchownych, że jako uczniowie Chrystusa jesteśmy zobowiązani do wiary w Kościół – podkreślił bp Czaja – tym bardziej, że w czasie każdej liturgii wyznajemy: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Dlatego chcemy pobudzić cały Kościół w Polsce do refleksji wokół tego, co znaczy wierzyć w Kościół podkreśla bp Czaja, wyjaśniając, że „wierzyć w Kościół to znaczy wierzyć w Tego, który pośród nas jest obecny. Wiara w Kościół to wiara w wiara w to, że Bóg, który zstąpił z nieba na ziemię, jest Emmanuelem, Bogiem z nimi”.

fot. PAP

Dlaczego dawać wiarę

Drugą sprawą – jego zdaniem – jest przypomnienie, dlaczego dawać wiarę Kościołowi. – U podstaw tej wiary leży autorytet Boga, co powoduje, że Kościół nie jest dziełem ludzkim – wyjaśnia bp Czaja – więc należy mu wierzyć pomimo, że to co ludzkie, często bardzo zaburza rzeczywistość Kościoła. – Wierzyć Kościołowi można tyko dlatego, gdyż u jego podstaw jest autorytet Boga – podkreśla. Tłumaczy, że „w Kościele jest wciąż Chrystus, Boży Duch, pełnia łaski i pełnia prawdy, wiara, którą Chrystus obudził swoim Słowem”, co powoduje, że możemy nie tylko „wierzyć w Kościół” ale także „dawać mu wiarę”.

Fot. pixabay

Czym jest Kościół?

Program duszpasterski będzie także przypominać odpowiedź na pytanie „czym jest Kościół?”, jaką dał Sobór Watykański II w konstytucji dogmatycznej „Lumen gentium”. „Soborowa wizja Kościoła jest to starochrześcijańska wizja Kościoła jako komunii” – wyjaśnia bp Czaja. Zatem „istotna jest ponadto troska o recepcję soborowej wizji Kościoła wspólnotowego, otwartego i służebnego; troska o dobrą komunikację wewnątrz wspólnoty Kościoła, kreowanie przestrzeni dla dialogu i spotkania, zaangażowanie na rzecz większej jakości wewnątrz tej wspólnoty, zwłaszcza na linii duchowni-świeccy oraz między chrześcijanami różnych wyznań, a także promowanie idei braterstwa, wzajemnej miłości i miłosierdzia wobec „maluczkich”.

Fot. cathopic

Pomocny synod

Bp Czaja podkreśla również, że olbrzymią pomocą w realizacji programu duszpasterskiego jest toczący się obecnie synod o synodalności. A synodalność jest zdrowym sposobem urzeczywistniania się Kościoła na co dzień jako komunii. „Nie sposób jest więc mówić o wierze w Kościół bez pogłębienia synodalnego wymiaru życia Kościoła” – konstatuje. Jeśli chodzi o realizację programu duszpasterskiego w praktyce, to bp Czaja informuje, że dokonywać się ona będzie za pomocą trzech kanałów. Parafii, poprzez zwiastowanie Bożego Słowa i normalne przepowiadanie, w którym tematyka programu duszpasterskiego będzie silnie obecna.

Drugim kanałem – jak wyjaśnia – będzie kanał medialny. Poprzez media winna pójść szeroka fala wiedzy o Kościele i jego istocie. Biskup ma nadzieję, że media związane z Episkopatem taki konkretny program opracują.

A trzecim kanałem – podkreśla – będzie wspomniany już kanał, związany z synodem o synodalności. Będą to warsztaty synodalne, gdzie ich uczestnicy w dzielić się swym doświadczeniem Kościoła jako wspólnoty ludu Bożego w drodze do zbawienia, oraz rozeznawać, co zrobić, aby tworzyć Kościół jako komunię opartą na pełnym uczestnictwie jego członków, nakierowaną na misję.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze