Wigilia Caritas w Poznaniu: wspólne świętowanie z potrzebującymi [+GALERIA]
24 grudnia 2024 roku w Poznaniu odbyła się coroczna wigilia organizowana przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Wydarzenie miało miejsce w hali nr 6 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich,
Organizacja wigilii rozpoczęła się już kilka dni wcześniej. Zaangażowanych było w nią około 300 wolontariuszy z 11 szkół z Poznania i Nowego Tomyśla wraz z opiekunami, wolontariusze Caritas poznańskiej oraz wolontariusze ze szkolnych kół Caritas.
W pomoc włączyły się także cztery zgromadzenia zakonne: franciszkanki, urszulanki, albertynki i elżbietanki, które prowadzą poznańskie jadłodajnie. Jak co roku, wsparcie finansowe i rzeczowe pochodziło od licznych darczyńców, w tym firmy Selgros, która dostarczyła wiele produktów. Na podstawie wyliczeń z ubiegłych lat przygotowaliśmy 1200 miejsc dla ubogich, samotnych i potrzebujących, jednak zainteresowanie wigilią w tym roku przerosło nasze oczekiwania. Ci którym nie udało się wejść do hali otrzymali paczki z najpotrzebniejszymi artykułami – zaznacza Maria Książkiewicz, rzeczniczka poznańskiej Caritas.
Tradycyjny stół i święta atmosfera
Przygotowano 17 stołów, na których znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne, takie jak barszcz z uszkami, karp, kapusta kiszona i ziemniaki. Łącznie podano m.in. 600 litrów barszczu z ponad 8000 uszek, 400 kg karpia, 420 kg ziemniaków oraz 350 kg kapusty kiszonej. Każdy uczestnik otrzymał paczkę świąteczną zawierającą produkty spożywcze, takie jak konserwy, makaron, czekoladę, pierniki, herbatę i kawę, a także czapkę i pastę do zębów.
Posiłki rozdawali liczni wolontariusze. Wśród nich było widać wielkie przejęcie i zaangażowanie. Wolontariusze także dzielili się swoimi refleksjami.
Jestem tu w to wigilijne przedpołudnie, bo lubię pomagać innym. Gdy widzę, że ja mam coś, a inni tego nie mają, to chcę się tym wszystkim podzielić. Po prostu chcę pomóc i bardzo się cieszę, że moja szkoła organizuje taki wolontariat. A tym wszystkim, którzy tu dziś są chcę powiedzieć: wesołych świąt i oby w życiu się lepiej wiodło – powiedział Paweł Kowalik, wolontariusz.
Pomagam innym dlatego że kocham i chce pomagać. Spotkałam dziś ludzi z mojego kraju. Jestem z Ukrainy. Zawsze chce, żeby Ukraina była wolna, żeby można było wrócić do domu a w tym dniu szczególnie – stwierdziła Arina.
To niesamowite uczucie widzieć uśmiech na twarzach tych ludzi. Człowiek wie, że w tym wyjątkowym dniu zrobił coś dobrego – powiedziała Natalia Jagielska, wolontariuszka Caritas. .
Symboliczne rozpoczęcie
Wigilia rozpoczęła się o godzinie 11:00 od zapalenia świec przyniesionych przez harcerzy z Chorągwi ZHP w Buku, którzy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Centralnym punktem było łamanie się opłatkiem oraz wspólna modlitwa, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki.
W swoim przemówieniu arcybiskup podkreślił znaczenie solidarności i pomocy bliźniemu.
Zbawiciel przyszedł w na świat w najpokorniejszej postaci, aby nikogo nie konfundować (…). Boże Narodzenie to czas, kiedy nasze serca otwierają się na drugiego człowieka. Niech to spotkanie będzie wyrazem naszej chrześcijańskiej miłości – powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki.
Słowa wdzięczności i uznania do wolontariuszy i organizatorów skierował także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który złożył świąteczne życzenia i zaapelował, aby zawsze szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli.
Boży czas
Wielu z uczestników podkreślało, że Wigilia Caritas to dla nich nie tylko szansa na zjedzenie ciepłego posiłku, ale przede wszystkim okazja do poczucia wspólnoty i życzliwości.
Nie mam rodziny, która mogłaby zaprosić mnie na Wigilię. W tym roku zmarł mój mąż zostałam z córką sama, chciałyśmy wyjść do innych ludzi. To spotkanie jest dla mnie jak dar od Boga – powiedziała pani Maria.
Przychodzę tu co roku. Jestem przewlekle chory, nie mam siły aby pójść do pracy. Przychodzę tu, aby zjeść coś ciepłego i w tym dniu po prostu nie być samemu – dodał pan Grzegorz.
Więcej niż wydarzenie
Wigilia Caritas w Poznaniu jest jednym z największych tego typu wydarzeń w regionie, świadczącym o solidarności i wsparciu dla osób potrzebujących w okresie świątecznym. Jest dowodem na to, że wspólne działanie i troska o drugiego człowieka mogą odmienić czyjeś święta. To przypomnienie, że wielkość Świąt Bożego Narodzenia tkwi w dzieleniu się miłością, dobrem i uwagą.
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |