fot. PAP/DSNS

Wikariusz generalny Kiszyniowa: wojna w Mołdawii byłaby początkiem wojny światowej

Kościół katolicki w Mołdawii ostrzega przed eskalacją militarną i rozszerzeniem wojny na Ukrainie. „To jest jak beczka prochu. Byłoby tragedią, gdyby wybuchła w Naddniestrzu. Pogrążyłoby to Mołdawię w wojnie i byłaby to uwertura do trzeciej wojny światowej” – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA w Lipsku wikariusz generalny diecezji kiszyniowskiej, obejmującej Mołdawię i Naddniestrze, ks. Cesare Lodeserto. Prorosyjski region Naddniestrza, który oderwał się od Republiki Mołdawii.

Ks. Lodeserto poinformował, że w Naddniestrzu przebywa obecnie 1500 rosyjskich żołnierzy i około 26 tys. ton rosyjskiego sprzętu wojskowego i broni. Kilka tygodni temu prezydent Rosji Władimir Putin unieważnił porozumienie z 2012 roku, na mocy którego Naddniestrze zostało uznane za część Mołdawii. Ponadto kilka dni temu w pasie ziemi we wschodniej Mołdawii wezwano do swoistej mobilizacji wszystkich mężczyzn poniżej 55. roku życia.

>>> Syryjski zakonnik: ludzie umierają z głodu, każda pomoc ratuje życie

Jednocześnie duchowny skrytykował zaniedbania Unii Europejskiej; jego zdaniem, jest „absolutnie konieczne”, aby UE przyjęła większą odpowiedzialność w regionie. Musi też przybliżyć do Europy ludność cywilną w Mołdawii. „Powinna to zrobić już dawno temu; ale jak dotąd, poza pojedynczymi krajami, takimi jak Niemcy i Polska, nie było zbyt wiele uwagi ze strony polityki europejskiej dla tego małego, biednego kraju” – zaznaczył ks. Lodeserto.

Zapytany o sposoby zakończenia wojny, powiedział, że „pokój wymaga odwagi – nawet do zaakceptowania pokoju, który ma swoje granice”. Problemem nie jest wola pokoju; ona istnieje, natomiast „dużym problemem jest warunek wstępny pokoju: wola dialogu, której nie ma”. Katolicki duchowny uważa, że część odpowiedzialności za to ponosi również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Katolicy w Republice Mołdawii są Kościołem mniejszościowym, liczącym około 20 tys. wiernych. Diecezja kiszyniowska z siedzibą w stolicy kraju istnieje od 2001 roku. Ponad 90 procent mieszkańców Mołdawii należy do Kościoła prawosławnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze