fot. cathopic

Wilno: w miejscu narodzin Koronki trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego

Do 11 kwietnia trwa w Wilnie Tydzień Miłosierdzia Bożego. Codzienne msze św. i modlitwy oraz nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywają się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w stolicy Litwy, czyli w niewielkim kościółku przy ul. Dominikańskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną od 2000 r. z ustanowienia św. Jana Pawła II, głównej mszy św., która rozpocznie się w sanktuarium o godz. 12.00 będzie przewodniczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas.

Z kolei o godz. 15.30 czasu miejscowego (czyli o 14.30 czasu polskiego) rozpocznie się w tym samym miejscu msza św. po polsku, a odprawi ją biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Arūnas Poniškaitis. Liturgię tę będzie transmitowała na żywo TVP Wilno, będzie ona dostępna także na stronie wilno.tvp.pl i w aplikacji mobilnej.

>>> Polski ksiądz pracujący w Wilnie: Opatrzność wyróżniła Wilno jako miejsce narodzin kultu Miłosierdzia Bożego 

Warto podkreślić, że święto Miłosierdzia Bożego, choć stosunkowo młode w Kościele powszechnym, jest już bardzo popularne w samym Wilnie i w całej Litwie, a poprzedzający je Tydzień Bożego Miłosierdzia stał się w stolicy drugim – po obchodach Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej – tak szeroko obchodzonym i przyciągającym wiernych świętem katolickim.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie mieści się w niewielkiej świątyni przy ul. Dominikańskiej (Dominikonų) 12. Kościół wraz z klasztorem otrzymali najpierw dominikanie z pobliskiego klasztoru, a następnie przekazano go diecezji. Po III rozbiorze Polski (1795) przekształcono go w cerkiew, co pociągnęło za sobą duże zmiany wystroju wewnętrznego. Widoczną dzisiaj gotycką absydę odbudowano dopiero w 1971 r. Obecnie w kościele znajduje się słynący na całym świecie z licznych łask i cudów obraz Miłosierdzia Bożego, namalowany według wskazówek św. siostry Faustyny.

miłosierdzie Jezu Miłosierny medalik

Fot. pixabay

Ksiądz Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie, w rozmowie z TVP Wilno przypomniał, że to sam Pan Jezus, objawiając się św. Faustynie, prosił, aby „pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętowana jako niedziela Bożego Miłosierdzia”. Początkowo uroczystość tę obchodzono tylko w kościołach polskich, ale później papież wprowadził je do całego Kościoła.

„Jezus obiecał, że tego dnia ześle ogrom łask na dusze wiernych w ilości porównywalnej tylko z tymi, które spływają na człowieka w czasie chrztu świętego. Jest to ogrom łask” – podkreślił polski kapłan z Wilna. Zwrócił przy tym uwagę, że najważniejszym momentem tego święta jest godzina 15.00, gdy Pan Jezus konał na krzyżu po przebiciu Mu boku przez żołnierza rzymskiego. Wypłynęły wtedy krew i woda, symbolizujące sakramenty: Eucharystię – krew i chrzest – woda.

Wilno odegrało ogromną rolę w narodzinach i rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. To właśnie w tym mieście, na Antokolu, Jezus podyktował s. Faustynie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, tam też Eugeniusz Kazimirowski namalował – według jej wskazówek – znany już na całym świecie obraz Jezusa Miłosiernego.

Wileńskie sanktuarium do 11 kwietnia jest otwarte przez całą dobę. Odbywa się w nim całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie (10.45-20) można też przystąpić codziennie do spowiedzi. Codzienne msze sprawowane są w tym czasie o godz. 10, 12, 16 (po polsku), 18 i 20, o 15 odmawiana jest Koronka, a przed mszami w południe i o 18 ludzie modlą się na różańcu i o 22 rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 11 bm. przewidziano jeszcze dwie msze w językach obcych dla odbiorców na całym świecie: o 17 – po angielsku, odprawi ją abp G. Grušas i będzie ona transmitowana do USA i innych państw przez telewizję EWTN oraz o 22 – po francusku, będzie ją sprawował ks. Frédéric Simonis, a przekaże ją na świat francuskie Radio Espérance.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze