fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Włochy: apel o możliwość udziału wiernych w nabożeństwach

Rozpoczynając niedzielne nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia, ks. prał. Józef Bart, rektor rzymskiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaapelował do władz Włoch o szybkie umożliwienie wiernym ponownego udziału we mszach św. i przystępowania do sakramentów.

ks. prał. Józef Bart, fot. Youtube

– Ogromnie cierpię w tych dniach, a dziś w sposób szczególny. Tego dnia w ubiegłym roku rozdaliśmy 7 tys. Komunii Św., a dziś panuje całkowita pustka. To wielkie cierpienie i miejmy nadzieję, że rząd włoski w niedługim czasie, i mówię to dziś w Święto Bożego Miłosierdzia, zapewni swoim wierzącym obywatelom możliwość powrotu do uczestniczenia we mszach św., jak najszybciej, być może w przyszłym tygodniu. Sądzę, że jeśli tak wiele krajów, gdzie było gorzej, niż we Włoszech, powracają już do swoich aktywności, dla wierzących powinno być to pierwsze prawo: móc przystępować do mszy św. i sakramentów – mówił ks. prał. Józef Bart podczas nabożeństwa transmitowanego za pośrednictwem mediów.

Turyn, fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO

– To wielki ból, ale Jan Paweł II o nas pomyślał. Dziś świętujemy dokładnie 20 lat odkąd papież Jan Paweł II przybył tu, dając początek kultowi Bożego Miłosierdzia. Dziś mija 20 lat od kanonizacji św. Faustyny i ustanowienia Święta Bożego Miłosierdzia oraz 15 lat śmierci Jana Pawła II – przypominał ks. Bart, nawiązując także do dzisiejszej przedpołudniowej mszy św. odprawionej w rzymskim sanktuarium przez Ojca Świętego Franciszka. – Papież zwrócił się do wszystkich rządzących na świecie, przypominając, że bez odwołania się do miłosierdzia, wszyscy będziemy uciśnieni i nikt sam się nie uzdrowi ani nie ocali i dotyczy to wszystkich punktów widzenia. Cytując bowiem św. Faustynę, Miłosierdzie dźwiga, leczy i odbudowuje ludzkość. To wielkie przesłanie, które papież skierował dziś z tego kościoła, przy tej wyjątkowej okazji.

>>> Rzymski kościół Bożego Miłosierdzia. Dziś odwiedził go papież

Rzym, fot. EPA/Riccardo Antimiani

Jak zaznaczył ks. Bart, dzisiejsze święto nie jest na szczęście obchodzone w całkowitym milczeniu, a on sam otrzymał liczne wiadomości, także od osób niewierzących, które po raz pierwszy uczestniczyły w transmisji internetowej mszy św. Na zakończenie nabożeństwa ks. Bart podziękował wszystkim, którzy za pośrednictwem mediów uczestniczą w nabożeństwach sprawowanych w świątyni, a także kard. Angelo de Donatisowi oraz kard. Dominique Mamberti, którego kościołem tytularnym jest właśnie kościół Santo Spirito in Sassia. Pozdrowił też wspólnotę polską oraz anglojęzyczną, które każdego tygodnia gromadziły się w tej świątyni na Mszach w swoich językach (po polsku: o godz. 16.00), które zostały zawieszone w związku z przepisami bezpieczeństwa dot. pandemii COVID-19.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze