fot. Ali Nuredini / unsplash

Włochy: do czerwca przedłużono zwiedzanie kryjówki Michała Anioła we Florencji

Do końca czerwca we Florencji przedłużono, w związku z ogromnym zainteresowaniem, otwarcie dla zwiedzających kryjówki Michała Anioła. W 1530 r. ukrywał się tam przed Medyceuszami. Wywodzący się z tego rodu papież Klemens VII skazał go na śmierć za to, że przyłączył się do rewolty republikanów.

Od 15 listopada zeszłego roku- w ramach eksperymentu i tylko po dokonaniu rezerwacji- w muzeum Kaplice Medyceuszy udostępniono pomieszczenie długości dziesięciu metrów i szerokości trzech metrów. Na jego ścianach znajdują się nadzwyczajne rysunki genialnego malarza i rzeźbiarza. Przebywał w tym pokoju przez dwa miesiące, gdy miał 55 lat.

Zarezerwowane zostały już wszystkie miejsca dla zwiedzających na czas otwarcia, planowanego początkowo do końca marca. Dlatego zapadła decyzja o jego przedłużeniu o trzy następne miesiące.

>>> Florencja: najstarszy wizerunek św. Tomasza z Akwinu

Kryjówkę odkryto przypadkowo pod podłogą Kaplicy Medyceuszy we florenckim kościele San Lorenzo w 1975 roku. Do 1955 roku pomieszczenie to było używane jako skład węgla drzewnego, a następnie było magazynem starych mebli.

Przez długi czas nikt nie był świadom skarbów, jakie kryje zapomniany przez wszystkich pokój, bo wykonane przez Michała Anioła liczne szkice znajdowały się na ścianach pod warstwą tynku.

Według biografów Michała Anioła, on – artysta wizjoner o nieograniczonej wyobraźni przez dwa miesiące, będąc u szczytu swych możliwości, ukrywał się w pokoju z małym oknem, z którego widział w górze tylko niewielki fragment ulicy. Robił szkice, które można teraz po raz pierwszy zobaczyć.

Potem artysta został ułaskawiony, bo Medyceusze chcieli, aby dokończył prace nad ich grobowcem oraz Kaplicę Sykstyńską; wyjechał do Rzymu.

>>> Florencja popularnym kierunkiem na świąteczny i noworoczny wypoczynek

Na zwiedzających wrażenie robi to, jak wiele rysunków jest na ścianach sugestywnego pokoju. Niektórzy eksperci dopatrują się w tym próby ich „skatalogowania”, jakby genialny malarz i rzeźbiarz nie wiedział, czy odzyska kiedykolwiek wolność i przeżyje. Są tam zarówno jego wykonane już wcześniej prace, jak i projekty. Nadal są one obiektem prac badaczy.

Dyrekcja muzeum Kaplice Medyceuszy, do którego należy tajny pokój ( stanza segreta) artysty poinformowała o ogromnym zainteresowaniu tym miejscem i natychmiastowej rezerwacji wszystkich dostępnych do końca marca miejsc.

Miejsca od kwietnia do czerwca można rezerwować od piątku.

Do kryjówki mogą wejść jednocześnie tylko 4 osoby, a czas wizyty ograniczony jest do kwadransa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze