Włochy: episkopat opublikował modlitewnik „na czas epidemii”
„Niespotykana dotąd niemożliwość wspólnotowego sprawowania Eucharystii – źródła i kulminacji życia chrześcijańskiego – nie oznacza niemożliwości wejścia w komunię z Panem i z Jego Misterium Zbawienia. On bowiem zastawia dla Swoich uczniów stół Chleba życia, ale też stół Słowa” – przypominają biskupi we wstępie do modlitewnika. Jego celem jest pomoc rodzinom w celebrowaniu domowego nabożeństwa słowa Bożego i wspólnej refleksji nad czytaniami z Pisma Świętego, proponowanymi w Kościele w kolejnych tygodniach roku liturgicznego.
>>> Ochrona przed koronawirusem [INFORMACJE I ZALECENIA]
Modlitewnik zawiera treść krótkiego nabożeństwa słowa Bożego, wraz z lekturą Ewangelii przeznaczonej na kolejne niedziele Wielkiego Postu, błogosławieństwem członków rodziny przez ojca, wprowadzenie do medytacji biblijnej, uzupełnienie codziennej modlitwy liturgią godzin – do której Kościół we Włoszech zachęca wiernych – a także wybór modlitw do odmawiania m.in. przed wspólnym posiłkiem, podczas adoracji eucharystycznej oraz w różnych okolicznościach i nastrojach codziennego życia. Opublikowana wersja modlitewnika będzie aktualizowana w każdym tygodniu, aby wierni mogli odnaleźć w niej bieżące teksty liturgiczne.
>>> Episkopat: rekomendacja dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej
Oprócz tego modlitewnika, włoski episkopat proponuje wiernym m.in. medytacje drogi krzyżowej autorstwa kard. Carla Marii Martiniego, wybór medytacji biblijnych zebranych przez seminarzystów włoskiej diecezji Ventimiglia-Sanremo, oraz wiele innych materiałów.
Materiały zostały opublikowane w nowym serwisie internetowym „Chi ci separerà?” („Któż nas rozłączy” – tytuł nawiązuje do popularnej we Włoszech pieśni liturgicznej, zaczynającej się od słów „Któż nas odłączy od Twojej miłości”), który powstał z myślą o służeniu wiernym w czasie pandemii koronawirusa i związanymi z nią ograniczeniami w sprawowaniu kultu. Serwis zawiera m.in. materiały do poprowadzenia wspólnej modlitwy, medytacji, a także homilie, refleksje, linki do nabożeństw i kanałów, transmitujących modlitwy. Jest też zachętą do dzielenia się własnymi praktykami i próbą pokazania wielkiej skali modlitewnej mobilizacji na całym Półwyspie Apenińskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |