Matteo Maria Zuppi

fot. Wikimedia Commons/Francesco Pierantoni – https://www.flickr.com/photos/tukulti/23646596851/

Włochy: episkopat wzywa nowe władze do troski o najsłabszych

Prosimy wybranych, aby wykonywali swój mandat jako „wzniosłą odpowiedzialność”, w służbie wszystkim, począwszy od najsłabszych i posiadających najmniej gwarancji – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Matteo Zuppi po wyborach powszechnych w minioną niedzielę 25 września 2022 r.

Wygrała je prawica, a trzy partie, które mają stworzyć rząd (Bracia Włosi, Liga i Forza Italia), zdobyły ponad 44 proc. głosów w obydwu izbach parlamentu. Oznacza to, że będą one miały tam bezwzględną większość (około 235 mandatów w Izbie Deputowanych na 400 wszystkich i 112 mandatów w Senacie na 200 wszystkich).

>>> Włoski socjolog: „nie” dla politycznego wykorzystywania religii [ROZMOWA]

Przejawy kryzysu

Arcybiskup Bolonii przywołując wydany w przeddzień wyborów apel Rady Stałej Episkopatu Włoch, przypomniał szereg problemów stojących przed jego ojczyzną. Wymienił stale i niepokojąco rosnące ubóstwo, tzw. „zimę demograficzną” – czyli małą dzietność rodzin, konieczność ochrony osób starszych i różnice między różnymi obszarami kraju.

Kardynał wskazał też na przemiany ekologiczne i kryzys energetyczny, obronę miejsc pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych, przyjmowanie, ochronę, promowanie i integrację migrantów, walki z biurokracją, reformy demokratycznego wyrazu państwa i prawa wyborczego. Duchowny przypomniał także o konsekwencjach wojny toczonej przez Rosję na Ukrainie i potrzebie ich przezwyciężania we współpracy z instytucjami unijnymi.

Kardynał Zuppi wyraził zaniepokojenie niespotykaną w przeszłości absencją wyborców, uznając to zjawisko za przejaw niezadowolenia społecznego, które trzeba wysłuchać. Zapewnił, że Kościół, będzie nadal wskazywał, „z surowością, jeśli to konieczne, na dobro wspólne, a nie na interes własny, na obronę nienaruszalnych praw osoby i wspólnoty” a także wniesie własny wkład „w promowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i integracyjnego” – stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze