
fot. EPA/ANGELO CARCONI
Włochy: kolejna fala pielgrzymów i turystów oczekiwana w dniach konklawe
Po pogrzebie papieża Franciszka dziesiątki tysięcy osób przybywają do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, by zobaczyć jego grób. Wieczne Miasto opuścili turyści i wierni przybyli na Wielki Tydzień i po śmierci papieża. Do nowego masowego napływu do Rzymu dojdzie w związku z konklawe, rozpoczynającym się 7 maja.
W minionych dniach w Rzymie przebywały setki tysięcy osób. Fala turystyczna i pielgrzymkowa rozpoczęła się przed Wielkanocą, a nasiliła po śmierci papieża, 21 kwietnia. Wtedy tysiące osób przyjechały, by oddać mu hołd w bazylice Świętego Piotra, a także na sobotni pogrzeb.
Teraz celem wizyt jest bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), przed którą ustawiają się długie kolejki rzymian i osób z całego świata, które chcą zobaczyć jego grób. Przybyło tam w niedzielę 70 tys. osób.
Następnej fali przyjazdów władze Rzymu spodziewają się w dniach konklawe i po nim, gdy kilka dni później odbędzie się inauguracja pontyfikatu nowego papieża.
>>> 35 milionów osób uczestniczyło w audiencjach papieża Franciszka
Komenda rzymskiej policji poinformowała w poniedziałek, że przygotowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa w tym okresie. Pierwszym kluczowym punktem będzie pojawienie się białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską, oznaczającego wybór papieża. Od tego momentu ruszy fala ludzi w kierunku Watykanu.
Następnym etapem będzie inauguracja pontyfikatu kilka dni później.
>>> Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu
Potem, jak się przypomina, zadziała „efekt nowego papieża”, czyli masowy napływ wiernych na pierwsze audiencje i południowe modlitwy. Obserwowano to zwłaszcza po wyborze Franciszka w marcu 2013 r., gdy zanotowano dziesiątki tysięcy osób na pierwszych spotkaniach z jego udziałem.
W minionych dniach, podczas przygotowań do pogrzebu i sobotnich uroczystości, doszło do fali kradzieży w stolicy Włoch, także w rejonie Watykanu. Ze sprzętu technicznego i rzeczy osobistych okradziono także niektóre ekipy wysłanników mediów. Najważniejszą zasadą, o której przypominają regularnie także polskie władze konsularne, jest szczególna czujność w środkach komunikacji oraz to, by nigdy nie zostawiać żadnych cennych rzeczy w samochodach zaparkowanych w niestrzeżonych miejscach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |